Dondurulmuş Limonata

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Dondurulmuş Limonata

  Dondurulmuş limonatanın faydaları nelerdir?

  Üniversitelerde yapılan araştırmalara göre limonata içen kişilerin idrarında sitrat miktarı artışı gözlemlenmiştir. Doktorlar hastalarına suya limon sıkarak tüketmelerini ya da limonata tüketmelerini öneriyor. Böbrek taşları genetik nedenlerden dolayı oluşabildiği gibi sonradan da yenilen veya içilen gıdalara göre de oluşabiliyor sitrat azlığı daha çok taş oluşumuna sebep olabiliyor limon da ve limonata da sitrat arttırıcı etkenler bulunuyor.

  Dondurulmuş limonatanın geçmişi?

  Eski yıllarda Mısırda limon suyu ticareti yapılmaktaydı. O yıllarda Mısırda limon ve hurma karışımı bir içecek bolca tüketiliyordu. Bazı bölgelerde ise “Kash kab” adı ile bilinen bir içecek limon yaprağı, mayalanmış arpa suyu, karabiber ile hazırlanıyordu. Kahire’de bulunan el yazmaları ise şekerli limon suyu tükettiklerini yazıyordu. Mısırın bu kendine has içeceği limonatanın en eski tarihi olarak görülüyor. Bu olaylardan yaklaşık 100 yıl sonra limonata içmek bir zengin alışkanlığı haline geldi.19.yüzyılda Dondurulmuş limonata bulundu ve birçok yerde tüketilir hale geldi.

  Limonatanın zararları nelerdir?

  Tansiyon düşürücü özelliği bulunan limonatanın tansiyon düşüklüğü bulunan hastaların tüketmesi önerilmiyor. Limon ekşi bir besin olduğu için uzun süre vücut ekşi besin ile beslenirse vücudu erken yaşlandırabilir. Alkolden önce veya sonra limonata tükettiği kişide baş ağrılarına sebep olabilir. Yine de doktor kontrolünde az tüketmek şartı ile tüketilebilir.

  Son söz olarak yaz aylarının vazgeçilmezi olan serinletici limonatayı ve daha fazla serinlik için dondurulmuş limonata içeceğini herkese öneriyoruz. Fakat her besinde oluğu gibi limonatayı da fazla tüketmemek gereklidir. Doktorların tavsiyesine göre her şeyden yiyip içebiliriz fakat azar azar.

  Malzemeler

   

  • 1 adet limon
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 3 litre su
  Yapılışı

  Limonlarımızı dondurucuya ya da buzluğa atıyoruz uzun bir süre bekletildikten sonra limonları dondurucudan çıkarttık yaklaşık 15 dakika bekletiyoruz kesilecek durumu gelen limonlar fazla ince olmayacak şekilde kesilir. Ardından limon parçalarını mutfak robotu ekleyip üzerine de 1 bardak su eklenir. Sonra karışım bir tencereye konulur üzerine toz şeker, tuz ve limon tuzu eklenir ve karışımı süzgeçten geçirilip bir sürahiye eklenir. Soğuması için bir süre dolapta bekletildikten sonra içilmeye hazır olur.