Dondurmalı Limonata

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Dondurmalı Limonata
  4
  kişilik
  20
  dakika
  170
  kalori/prs.

  Ferahlatıcı Lezzet; Dondurmalı Limonata

  Günlük hayatta sıklıkla kullanılan limon ekşi tadı ile yiyeceklere ve içeceklere tat kıvamını oluşturmak amacıyla katılır. Vitamin deposu olan limon içeriğinde barındırdığı besin öğeleri ile dikkat çekmektedir. İçerisinde bulunan yüksek süt oranı ve salep ile çeşitli faydaları bulunan dondurma ile birleşince müthiş bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Dondurmalı limonata ve limon solunum rahatsızlığı yaşayan ve gribal enfeksiyon yaşayan hastalara tavsiye edilmektedir.

  Dondurma ve limonata soğuk tüketildiğinden gribal ve solunum hastalıklarına nasıl iyi geldiği düşünülebilir. Oysaki vücudun savunma sistemini güçlendiren sitokinler ve laktoferin içerdiğinden bağışıklık sistemini destekleyerek grip, nezle gibi hastalıkların virüsleri ile savaşır. İyileşme sürecini destekler. Yaz aylarında yüksek derecelerde seyreden sıcaklıklardan bunalanlar dondurmalı limonata içmeyi tercih ederler. Aynı zamanda gribal enfeksiyonlarının yoğun yaşandığı kış aylarında da kullanılabilir.

  Dondurmalı Limonatanın Besin Değerleri Nelerdir?

  C vitamini deposu olan limonata ile suda çözülen C vitamini, B kompleksini, yağda çözülen K, E, D, A vitaminlerini içeren dondurma bir araya gelince vitamin deposu olmaktadır. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, kalsiyum, folik asit, bakır, lif içermektedir. Bir insanın günlük tükettiği bir litre dondurmalı limonata ile günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 70’i kadarını karşılar.

  Kışın veya Yazın İçin Dondurmalı Limonatanın Faydaları

  Çocuklar kadar yetişkinlerin de severek tükettiği dondurma ve limonatanın birleşimi fayda bakımından oldukça zengindir. Faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Kış ayları kadar yaz aylarında da yoğun olarak yaşanılan solunum yolu ve gribal enfeksiyonlardan korunabilmek ve kurtulabilmek için C vitamini tüketilmesi gerekir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini bakımından zengin olan limonata boğazdaki enfeksiyonları da yok etmektedir. Bundan dolayı nezle ve grip olanlar rahatlıkla dondurmalı limonata tüketebilir.
  • İçeriğindeki maddeler sinir sistemini destekler. Böylece stres gibi sorunlarla daha rahat başa çıkılmasına ve sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.
  • Potasyum deposu ile sinir ve kalp fonksiyonlarına iyi gelir.
  • Mide yanması, şişkinlik, geğirme, hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerini çözer.
  • Toksinlerin atılmasına yardımcı olarak sindirim sistemini rahatlatarak enzim eklenmesi yapar, karaciğeri toksinlerden kurtarır.
  • Cilt lekelerini ve kırışıklıkları azaltır.
  • Diş minesinin aşınmasına neden olan sitrik asit ten kaynaklanan diş ağrılarını ve iltihaplarının rahatlamasına yardımcı olur.
  • Detoks yaparak cildin ışıltısını korur.
  • Açlık ile mücadelede etkili olan pektin lifini barındırdığı için diyete yardımcı olup zayıflamayı sağlar.
  • Vücudu serinleterek gerekli enerjinin oluşmasını sağlar.
  • İçeriğindeki limonun kokusu anksiyet ve depresyon gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
  • Sabah kahvesi yerine dondurmalı limonatanın tercih edilmesi vücuda canlılık katarak yenilenmeye yardımcı olur
  Malzemeler
  • 1 su bardağı taze sıkılmış, çekirdeklerinden arındırılmış limon suyu
  • ½ su bardağı toz şeker
  • 2 buçuk su bardağı su
  • 4 kepçe veya 2 su bardağı vanilyalı dondurma
  Yapılışı

  Yarım su bardağı şeker ve 1 su bardağı limon suyu sürahiye konulur. Şeker iyice eriyinceye kadar karıştırılır. 2 buçuk su bardağı su eklenerek karıştırmaya devam edilir. Karışımı buzdolabına koyup en az 1 saat kadar soğumasını bekleyin. Buzdolabında soğumuş olan limonatadan 1 su bardağı alınır. Üzerine 2 su bardağı vanilyalı dondurma eklenerek blenderde karıştırılır. Karışım bardaklara dökülerek servis edilir.  Şeker tüketmeyenler limonataya şeker koymayabilirler. Dondurmanın şekeri yeterli gelecektir.

  Dondurmalı limonatanın serinletici bir etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Bununla birlikte oldukça lezzetli bir içecek olması, dondurmalı limonatanın son zamanların favori yaz içecekleri arasında yer almasını mümkün kılmaktadır. Üstelik ferahlatıcı etkisinin yanında bu içeceğin insan vücuduna yararları da bulunmaktadır.