Dondurmalı İçecekler

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Dondurmalı İçecekler
  4
  kişilik
  35
  dakika
  180
  kalori/prs.

  Yaz ve yüksek sıcaklar denilince insanın aklına ilk olarak ferahlatıcı soğuk içecekler gelmektedir. Sıcakta insan çok fazla terlediğinden dolayı vücut dengesinin düzelmesi için sıvı tüketmesi gerekir. İnsan vücudunun ¾’ü sudur. Terleyince atılan suyun tedarik edilmesi lazımdır. Vücudun susuz kalması çeşitli organların işleyişinde aksamalar meydana getirir. Yazın sıcağı ve su kaybına karşı en ideal olanı dondurmalı içecekler olup dondurma ve çeşitli malzemelerden yapılmaktadır.

  Dondurmalı İçeceklerin Faydaları

  Yüksek oranda süt, yararlı içeriği bulunan salep, şeker ve meyve nektarı, kakao gibi malzemelerin belli sistemde karıştırılmasından oluşturur. Dondurma,  çocuklarda boy uzatmasından bayanlarda gebelik oranını artırmasına, kanser riskini azaltmasına, kilo vermeye yardımcı olmasına kadar çok fazla faydası olan bir yiyecektir. Dondurmanın ve dondurmalı içeceklerin insan bedenine faydaları şunlardır:

  • Sütte bulunan bol miktardaki kalsiyum kemikleri güçlendirerek dişleri korur, güçlü dişetleri oluşmasına yardımcı olur.
  • Yüksek miktardaki sütten yapılan dondurmalı içeceklerin içeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunur. Kalsiyum kolon kanseri ihtimalini azaltmaya yardımcıdır. Kolon kanseri riski yüksek olan kişileri kolon kanserine yol açabilen polipleri ve kolorektali geliştirmekten korur. Kalsiyum desteği alan yüksek riskli kolon kanseri hastaları büyük fayda görürler.
  • İçeriğinde bulunan protein, karbonhidrat ve yağlar vücudun enerji üretmesine yardımcı olur. Dondurmalı içecekler enerji kaynağıdır.
  • Vitamin deposu olup suda çözülen C vitamini, B kompleksini, yağda çözülen K, E, D, A vitaminlerini içerir.
  • Soğuk bir şey vücuda girdiğinden sistem ısıyı dengelemek için daha fazla yağ ve kalori yakar. Bu da kilo vermeye yardımcı olur.
  • Dondurmalı içecekler öğrenme, uyku ve ruh hali düzenleyen beyin kimyasalını artırarak mutluluk verir.
  • Düzenli yağ içeriğine sahip olduğundan dolayı bayanların hamile kalma ihtimalini artırır.
  • Vücudun savunma sistemini güçlendiren sitokinler ve laktoferrin içerdiğinden bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle gibi hastalıkların virüsleri ile savaşarak iyileşme sürecini destekler.
  Malzemeler

  Yaz aylarında cafelerde en fazla tercih edilen dondurmalı içecekler arasında dondurmalı ananas içeceği yer alır. Dondurmanın malzemeleri:

  • 550 gr ezilmiş ananas meyvesi
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 2 yemek kaşığı misket limonu suyu
  • Su bardağının 1/3’ü kadar toz şeker
  • 1,5 su bardağı krem şanti

  Ananas Meyvesi Suyu Malzemeleri

  • Tercihe göre değişecek miktarda ananas suyu
  • Tercihe göre şeker
  Yapılışı

  Dondurmalı Ananas İçeceğinin Hazırlanışı

  550 gram ezilmiş ananas ezmesinin suyunu bir kaba süzelim. Suyunu aldığımız ananas ezmesinden 2 yemek kaşığı alıp bir kenara ayıralım. Karıştırma kabına 2 yemek kaşığı limon suyu, ayırdığımız 2 yemek kaşığı ananas ezmesi, 1/3 su bardağı şeker, süzdüğümüz ananas suyunu, 2 yemek kaşığı misket limonu suyunu ekleyerek karıştırıyoruz. Pürüzsüz hale gelinceye kadar iyice karıştırmamız gerekiyor.

  Dondurucuya koymaya uygun bir kaba veya dondurucu poşetine hazırladığımız dondurmayı koyup derin dondurucuya yerleştiriyoruz. Yarı donmuş oluncaya kadar ortalama 1 veya 1,5 saat kadar bekletilir. Büyük bir kapta krem şanti ile dondurucuda beklettiğimiz dondurmayı alıp yavaşça harmanlayalım. Dondurmayı direk dökersek söner ondan yavaşça yapmak önemlidir. Hazırladığımız karışımı tekrar dondurucuya koyalım. Tamamen donuncaya kadar yaklaşık olarak 1 saat bekletelim.

  Diğer bir tarafta ananas suyu ile istenilen oranda şeker karıştırılır. Şeker tercihe bağlı olarak katılmayabilir. Dolapta bekleyen dondurma paçalarından bir top alınıp dondurma kabına konulur. Dondurmanın üzerine hazırladığımız ananas suyundan doldururuz. Yaz günlerinde ananaslı dondurmalı içecekler ferahlatıcı özelliği ile tercih edilmektedir. Dileyenler dondurma hazırlamak için uğraşmayıp hazır sade dondurmanın üzerine ananas suyundan ekleyerek de içeceği hazırlayabilir. Her ikisini de lezzeti birbirinden güzel olacaktır.

  Sıcak havalarda vazgeçilmez yiyecekler arasında yer alan dondurmanın, farklı aromalarla birlikte güzel bir içecek olabildiği de bilinmektedir. Burada sadece dondurmaya uyan bir lezzeti seçmiş olmaya özen göstermek gerekmektedir.