Dondurmalı Çay

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Dondurmalı Çay
  5
  kişilik
  15
  dakika
  50
  kalori/prs.

  Yaz mevsiminin sıcak yüzünü göstermeye başladığı şu günlerde, hemen hemen hepimizin arzusu yakan güneşin altında ıslak kumlara uzanıp, keyfini çıkarmaktır. Mavi deniz, pırıl pırıl gökyüzü altında bir de içimizi soğutan dondurma oldu mu, başka ne istenir ki? Elbette herkesin böyle bir şansı olmayabilir. Tatile çıkamayan, ya da tatilde deniz yerine memleketini tercih eden ve tabi hiç tatile çıkamayanlar da vardır elbette. Ancak, herkesin her yerde bulabileceği, yazın vazgeçilmezidir dondurma. Dondurmalı çay ise yeni yeni yaygınlaşan bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Yalnız sıcak günlerin soğutucusu değil, kalsiyum deposu olarak da sağlık için faydalı olduğu ispat edilmiş olan dondurmayı artık her mevsim bulmak ve tüketmek mümkün. Hal böyle olunca çok sevilen dondurmanın çeşitleri de çoğaldı. Kimi meyveli severken kimi çikolatalısını kimi ise sadesini tercih etti. Haliyle, dondurmanın böylesine rağbet görmesi, çeşitlilik ihtiyacını da artırdı.

  Neden Dondurmalı Çay?

  Bazılarına dondurma ile çayın birleşimi garip gelebilir. Özellikle çay tiryakileri için, damak tadına uymadığı iddia edilebilir. Belki mantık olarak düşünülürse biri soğuk diğeri sıcak iki farklı tadın aynı yerde bulunması garip karşılanabilir. Dondurmadan sonra içilen sıcak çay ya da diğer sıcak içecekler, diş minesine zarar vererek diş çürümelerine neden olur. Böylece severek yenilen bu besin vücuda zarar verir. Ayrıca sıcak içilen demli çay, aşırı alındığında vücutta kansızlığa ve mide ağrılarına neden olur. İşte burada devreye bu iki lezzetin birleşimi dondurmalı çay girer.

  Özellikle İngilizlerin vazgeçilmezi soğuk çay niteliğinde olan ıce tea tarzı içeceklerin ülkemizde de beğenildiği görülmüştür. Her iki lezzet birleşince, hem çay tiryakilerinin, hem de dondurma sevenlerin istediği tat da ortaya çıkmıştır. Neden sorusunun cevabı ise, geleneksellikten vazgeçmeyenler ile farklı tarzda tat arayanlar için güzel ve değişik olmasıdır.

  Dondurmalı Çay Evde Yapılabilir mi?

  Denemeye değer diyebileceğimiz iki farklı dondurmalı çay tarifi verelim sizlere.

  1- Yarım su bardağına iki yemek kaşığı şekeri koyun karıştırın. Şeker eriyene kadar kaynatıp, içine iki yemek kaşığı siyah çay koyup demlemeye bırakın 5 dakika sonra çayı süzün. Bardaklara 2 yemek kaşığı süzülen çaydan koyun üzerine su ilave edin en üstüne birer kepçe vanilyalı dondurma koyun. Afiyet olsun

  2- Haşladığınız çayın suyunu atmayın içine limon suyu biraz şeker koyun üzerine limonlu dondurmayı ekleyip kuvvetlice çalkalayın. Koyu kıvama geldiğinde hazırdır. Milk shake tarzında içeceğiniz güzel bir tat bulacaksınız. Afiyet olsun. Görüldüğü gibi dondurmalı çay mı olur demeyin. Farklı tat ve lezzetler için denemek lazım. Bizce oldu ya sizce?

  Malzemeler
  • 1/2 su bardağı su
  • 1/8 su bardağı toz şeker (2 yemek kaşığı)
  • 2 yemek kaşığı siyah çay
  • 5 dondurma kepçesiyle vanilyalı dondurma
  • 5 su bardağı soda/maden suyu
  Yapılışı

  Şeker ve su karıştırılır ve kaynatılır. Şeker eriyene kadar ateşte tutulur. Daha sonra kaynayan ateşten alınır ve çayın içine konulup 5 dakika demlenir.

  Çay süzüldükten sonra her bardağa 2 yemek kaşığı çay konulur. (Malzemeler 5 bardaklık ayarlanmıştır.)

  Bardağın yarısına kadar soda eklenir ve her bardağa bir dondurma kaşığı ölçüsünde dondurma eklenerek servis edilir.