Zencefilli İçecek

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Zencefilli İçecek
  5
  kişilik
  20
  dakika
  130
  kalori/prs.

  Günlük olarak tüketilmesi çok faydalı olan zencefil, A vitamini, D vitamini, Çinko, Kalsiyum ve askorbik asit içermektedir. Vitamin ve mineralden zengin olan zencefil kullanıcıları tarafından genellikle içecek olarak tercih edilmektedir. Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan Zencefilli İcecek çeşitleri birçok hastalıktan da koruyucu etkiye sahiptir. Vücut savunmasını geliştirmek amacı ile tüketilmesi gereken zencefilin tadı acımtırak olduğu için küçük çocuklar tarafından çok da fazla tercih edilmemektedir. Fakat kış aylarında çocukların damak zevkine Zencefilli İcecek çeşitlerini uydurabilmek için içine bal ekleyerek çocukların tüketmesi sağlanabilir.

  Zencefilin faydaları her yaşta kişi için etkilidir. Mide bulantısını hafifletmede, soğuk algınlığını gidermede, sindirim sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlamada zencefil oldukça faydalıdır. Kilo vermeye yardımcı olan zencefil kullanıcılarının böbrek ve karaciğerlerini de korumada oldukça usta bir bitkidir. Zihin açan yapısı ile yaşı ilerlemiş kişilerde demans türü hastalıklardan kişileri koruma altına alabilir.

  Elmalı Zencefilli İcecek

  Aromatik bitkiler kullanılarak da yapılabilen Zencefilli İcecek tariflerinden bir tanesi de elmalı olandır. Elmanın lezzet verme etkisinden faydalanarak zencefil ve elma bir biri içinde kullanılarak zencefilli bir karışım elde edilir. Bu karışım isteğe bağlı olmak üzere sıcak ve soğuk olarak tüketilebilir. Soğuk olarak elmalı zencefilli içecek tüketmek isteyenler elma ve zencefili rendeleyerek kullanabilir. Bu içecek içinde çoğu kişi tarçın lezzetini de tercih etmektedir.

  Zencefil Kokteyli Zencefilli İcecek

  Zencefilli İcecek çeşitlerinden en güzeli olduğunu söyleyebileceğimiz zencefil kokteyli, salatalık limon, nane ve su ile yapılmaktadır. Bu karışım ne kadar sıcak havalarda tüketilebilecek gibi görünse de içerisine buz ekleyerek soğuk havalarda da tüketilebilir.

  Havuçlu Zencefil Çayı

  Yüksek vitamin ve minerale sahip olan havuç zencefil ile birleştiğinde insan sağlığına çok daha büyük fayda sağlamaktadır. Zencefil çayı birçok kişinin karanfil koyarak tükettiği şekersiz bir çaydır. Kış hastalıklarından koruyucu yapısı ve ferahlatıcı lezzeti ile akşam saatlerinin en güzel lezzetlerinden birisidir. Peki; 5 kişilik havuçlu zencefil çayı nasıl hazırlanır?

  Malzemeler
  • 5 adet bebe havucu
  • ½ elma
  • 20 gram kadar taze zencefil
  • 1 adet salatalık
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Bir miktar taze nane
  • 1 litre su
  Yapılışı

  Salatalık ve nane hariç elma ve havuçlar 1 litre su içinde 5 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra ocaktan indirilerek ılıtılan havuçlu zencefil çayı içine ince doğranmış salatalık ve taze nane konulur.