Zencefil Çayı Nasıl Demlenir?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Zencefil Çayı Nasıl Demlenir?
  4
  kişilik
  30
  dakika
  140
  kalori/prs.

  Zencefil içeriğinde bir çok mineral ve vitamin bulunmaktadır. insan sağlığı için oldukça faydalı olan bu bitki, hastalıkları giderici ve hastalıklardan koruyucu özelliğe sahiptir. Uzman hekimler tarafından son zamanlarda hastalarına tavsiye edilen zencefil en fazla zencefil çayı olarak tüketilmektedir. Kış aylarının aranan lezzetlerinden birisi olan zencefil çayı aromatik koku ve tada sahiptir. zencefil içeriğinde B3, B6, C vitaminleri, magnezyum, sodyum, potasyum nişasta, demir, kalsiyum ve fosfor bulunmaktadır. Zencefil çayı yaparak tüketilen zencefil hem taze hem de kurutulmuş olarak marketlerde satılmaktadır. Ülkemizde de yetiştirilen zencefilin tazesi çiğ olarak bal ile de tüketilebilir.

  Malzemeler

  Zencefil çayı bir çok çeşitte hazırlanabilir. Bazıları için sıcak tüketimi çok daha lezzetli olarak düşünülse de çoğu kişi için Zencefil Cayi Nasil Demlenir ve tüketilir sorusuna verilecek olan cevap soğuk olarak hazırlanıp soğuk olarak tüketilebileceğidir. Soğuk Zencefil Cayi Nasil Demlenir Soğuk olarak zencefil çayı hazırlanışında zencefil taze olarak tercih edilmeli ve rendelenmelidir. Bir fincan kadar soğuk su içine 15 gram kadar zencefil rendelenerek bir saat buzdolabın alt rafında bu karışım bekletilir. Daha sonra süzülerek içilmelidir. Sıcak Zencefil Cayi Nasil Demlenir Sıcak olarak zencefil çayı tüketmek isteyen kişiler bir cezveye doldurdukları suya taze veya kuru zencefil katarak on dakika kadar kaynatmalıdır. Servis yapılırken sıcak zencefil çayı içerisine bal ve tarçın da eklenilebilir.

  Yapılışı

  Zencefil çayının soğuğunu da sıcağını da hazırlamak oldukça kolaydır. Fakat bazı püf noktalara dikkat ederek zencefil çayı hazırlamak da önemlidir. Zencefil Cayi Nasil Hazirlanir sorusuna verilecek olan en önemli püf nokta sıcak ve soğuk zencefil çayı tüketimi yapmak isteyen kişilerin hazırlama esnasında her iki karışımın da bekletme sürecinde içeceğin hava almaması için üzerini bir kapak ile örtmeleridir. Bu sayede en iyi şekilde Zencefil Cayi Nasil Hazirlanir sorusuna cevap verilmiş olacaktır. Zencefil çayı her yaştan kişi tarafından rahatlıkla tüketilebilen çaylar arasındadır.