Yazın Olmazsa Olmazı Olan Soğuk Çay ile Rahatlayın

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Yazın Olmazsa Olmazı Olan Soğuk Çay ile Rahatlayın

  Yaz ayları geldiğinde artık kış içecekleri olan çay, kahve, sıcak çikolata gibi içecekler biraz daha geri planda kalıyor. Hepimiz yaz sıcaklarında bizi ferahlatan soğuk ve lezzetli içecek arayışına giriyoruz. Bunları zaman zaman çok pahalı mekânlarda, çok paralar vererek içebiliyoruz. Artık yazın lezzetli ve soğuk içecekler tüketmek için fazla paralar harcamadan evimizde bulunan malzemelerle çok güzel karışımlar hazırlayabiliriz.

  Soğuk, vişneli, tarçınlı, kirazlı, buzlu çay yapalım, Hem soğuk çayımızı evde hazırlayarak daha sağlıklı besinler tüketmiş oluruz hem de dışarı da bu içecekler için ödeyeceğimiz maliyeti azaltmış oluruz. Yaz aylarında taze bulabileceğimiz vişne, kiraz gibi meyveleri de mevsiminde besin değerleri tazeyken tüketme imkanı buluruz.

  Malzemeler

  İçindekiler

  • 1 Litre su
  • 4 Adet Demlik poşet Çay
  • 1\ 2 su Bardağı Esmer Şeker
  • 1 Su Bardağı Vişne Nektarı
  • 1 Su Bardağı Kiraz Tanesi
  • 1 Su Bardağı Kırık Buz
  • 2 Adet Kabuk Tarçın
  Yapılışı

  Hazırlanışı

   

  Yaz aylarında kendimiz için ve misafirlerimiz için soğuk servis edebileceğimiz soğuk çay hazırlanışı ; büyük bir kaba aldığımız bir litre suyu kayantıp, içinde poşet çaylarımızı 15 dakika demliyoruz. Daha sonra şekerimizi ilave ediyoruz, Tarçın şeker dengesini sağlayan bir besin olduğundan eğer çok fazla tatlı arayışınız yoksa tarifteki şekerden daha azının koyabilirsiniz.

  Eğer tarçın tadını sevmiyorsanız tarçın ilave etmeden verilen şeker ölçüsünde esmer şekeri ilav edebilirsiniz. Taze Vişne nektarını ve kiraz tanelerini de suyumuza ilave edip karıştırabiliriz. Son olarak karışımımıza eğer koyacaksak tarçınımızı da ekler, bir su bardağı kadar kırılmış buzu da ilave ederek ev yapımı buz gibi lezzetli bir soğuk çay elde edebiliriz.

  Püf Noktası

  Şekerimizi çayımızın tam sıcak haline yani suyun 100 derece olan haline değil de biraz beklemiş 80 derece kadar olmuş haline ilave etmek hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı bir karışım elde etmemizi sağlayacaktır. Bunun yanında eğer tamamen şekersiz olsun derseniz ve o mayhoş tadı hissetmek isterseniz şeker oranını oldukça düşürebilir yerine tatlandırıcı ve tarçın tercih edebilirsiniz. Afiyet olsun.