Kişniş Çayı Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kişniş Çayı Tarifi
  1
  kişilik
  5
  dakika
  12
  kalori/prs.

  Kişnişin Faydaları Nelerdir?

  Kişniş, maydanozgiller familyasından olup, yaprakları maydanoza çok benzer. Asya ülkelerinde çok kullanılan kişniş ülkemizde nadir olarak kullanılan baharatlardan biridir. Genelde et yemeklerinde baharat olarak kullanılır.

  Yaz aylarında özellikle temmuz ve ağustos ayında yetişir ve yenilecek hale gelir. Kişnişin kuzukulağı gibi ekşimsi bir tadı vardır. Yeşil yaprakları salatalarda kullanılır. Taze olarak tüketildiği gibi kurutulup baharat olarak ta tüketilebilir.

  Kişnişi baharat olarak kullanmak isterseniz, yaz aylarında kişnişin yeşil yapraklarını toplayın. Güneş görmeyen havadar bir yerde iyice kuruttuktan sonra nane gibi ufalayın. Cam bir kavanoza koyup saklayabilirsiniz.

  Kişnişin faydaları nelerdir, kişniş neye iyi gelir, konusunu konuşuyoruz. Kişnişin birçok faydası vardır. Hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Kişnişin iyi geldiği hastalıklar aşağıda sıralanmıştır.

  • Kişnişin kan şekerini düzenleyici özelliği vardır. Bu nedenle şeker hastaları özellikle çorbalarında baharat olarak kişniş kullanabilirler.
  • Yaraları iyileştirici özelliği vardır. Özellikle ağız içi yaralarını iyileştirmek için kişniş çayı ile gargara yapmak çok faydalıdır.
  • Cinsel isteksizliği gidermek için kullanılan baharatlardan biridir.
  • Kişnişin antioksidan özelliği vardır. Bu yönüyle kişniş iyi bir kanser savaşçısıdır.
  • İştah açan baharatlardan biri de kişniştir. Yemek yemekte zorlanan çocukların çorbasına azıcık kişniş koymak çocuğun iştahının açılmasına yardımcı olur.
  • Mide bulantısına iyi gelen bitkilerden biri de kişniştir. Kişnişi mide bulantısında kullanmak isterseniz bir bardak kaynar suyun içine bir tatlı kaşığı kişniş koyup 10 dakika üstü kapalı beklettikten sonra elde ettiğiniz çayı içebilirsiniz.
  • İshal için kullanılan bitkisel ürünlerden biri de kişniştir. Kişnişi ishal tedavisinde kullanmak isterseniz günde iki bardak kişniş çayı içmeye devam edebilirsiniz.
  • Yemeklerden sonra hazımsızlık yaşayanlar kişniş çayı içebilir. Kişniş hazımsızlık ve sindirim problemlerine iyi gelen bitkilerden biridir.
  • Kişniş, bal ile karıştırılıp macun yapılarak yenildiği takdirde vücuda birçok faydası vardır. Kötü enerjiyi alıp, karamsar ruh halinden kişinin çıkmasına yardımcı olur.

  Kişnişin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Aksine dozunda kullanmak kaydı ile bir sürü faydası vardır. Ancak her bitkide olduğu gibi kişnişi hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanmak isterseniz mutlaka doktorunuza danışın.

  Malzemeler
  • 1 tatlı kaşığı kişniş tohumu
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 bardak su
  Yapılışı

  Bir tatlı kaşığı kadar aldığımız kişniş tohumunu bir sahanda un haline gelinceye kadar dövüyoruz. Kaynamakta olan suyumuzun içerisine dövülmüş kişnişimizi ilave ediyoruz. 2 dakika daha bu şekilde kaynatmaya devam ediyoruz. Altını kapatarak, kapağını da kapatarak demlenmesi için bekliyoruz. Damak tadıdınıza göre tatlandırmak amacıyla bal ilave edebilirsiniz.2 hafta boyunca günde 2 bardak tüketildiğinde tüm faydaları etkisini gösterecektir. Ancak 2 hafta kullanımının ardından kesinlikle ara verilmelidir.