Kışın Tercih Edilebilecek İçecek Türleri

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kışın Tercih Edilebilecek İçecek Türleri
  1
  kişilik
  10
  dakika

  Kışın Tercih Edilebilecek İçecek Türleri

  Kış mevsiminin soğuk günlerinde içmek için birbirinden lezzetli tatlar bulunmaktadır. Soğuk havalarda insanların içini ısıtacak olan kış içecekleri arasında salep, nescafe, Türk kahvesi, kakaolu sıcak içecekler sayılabiliyor. Hepsinin kendine göre farklı bir hazırlanma şekli var. Türk kahvesi hemen herkes tarafından tercih edilen bir sıcak içecek olduğundan gün içerisinde birden fazla tüketimi yapılabiliyor. Ancak sert kahve tadı yerine biraz daha yumuşak tatları tercih etmek isteyen insanlar da kendilerine sıcak bir salep hazırlayabilirler.

  Kışın En Sıcak İçeceği Salep

  Salep hazırlanması çok kolay olan bir içecektir. Ancak bu içeceği hazırlarken hazır salep paketlerini kullanmak yerine bu içeceği kendinizin hazırlaması daha iyi olacaktır. Kış içecekleri arasında her zaman tercih edilen ve cafelerde de bolca siparişi verilen salep özel hazırlanması gereken bir içecek türüdür. Gerçek salep tozu bulabilirseniz son derece lezzetli bir tat ortaya çıkarabilirsiniz. Yapım esnasında salebin topaklanmasını istemiyorsanız mutlaka salebi toz şeker ile önceden karıştırın. Daha sonra kaynayan sütün içerisine dökün. Burada en önemli nokta ise sürekli olarak karıştırmaktır. İstenilen kıvama gelene kadar mutlaka karıştırma işine devam edilmesi gerekiyor. Farklı salep tadı arayanlar karışıma vanilya, limon rendesi gibi farklı eklemeler de yapabilirler. Piştikten sonra sunum bardaklarına aktarılan salebi tarçın ve ceviz taneleri ile servis edebilirsiniz.

  Kış Aylarında Aranılan Tat Kakaolu Salep

  Soğuk havalarda en fazla tüketilen içeceklerin başında salep gelse de bazen insanlar farklı bir tat arayışına girebiliyorlar.  Salep içerisine kakao eklendiğinde insanlar için daha da farklı bir tat ortaya çıkıyor. Kalabalık misafir grubuna kakaolu salep yapmak en az Türk kahvesi yapmak kadar pratik olacaktır. Normal salebi yaptığınız da içerisine biraz kakao eklediğiniz de hem renk olarak hem de tat olarak farklılık ortaya çıkarmış olacaksınız. Normal salep gibi üzerine ceviz ve fındık taneleri ilave ederek servis yapabilirsiniz. Kış içecek tarifleri arasında bu lezzeti her zaman kullanabilirsiniz.

  Bitki Çaylarını İhmal Etmeyin

  Kış mevsiminde sıkça içilen içecekler arasında bitki çayları da geniş yer tutuyor. Kuşburnu, rezene, kekik, nane limon, ananas, yeşil çay gibi birçok farklı bitki çayı sayılabilir. Kış içecekleri tarifleri arasında hazırlanması basit olsa da sağlık açısından insanlara önemli faydaları bulunmaktadır. Kış mevsiminde hazırlayacağınız bitki çaylarında önemli olan nokta ise bu çayları şekersiz olarak tüketmek olacaktır. Gerçek anlamda faydasının görülebilmesi için şeker ilave edilmeden kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

  Lezzetli Sıcak Çikolata Tarifi

  Sıcak çikolatanın da kış aylarında önemli bir yeri vardır. Sıcak bir battaniye altına gömülüp kitap okurken ya da film izlerken çok iyi giden sıcak çikolata kolay bir şekilde hazırlanabiliyor. Süt, kakao, şeker ve vanilya ile çok lezzetli bir içecek hazırlama imkanınız var. Sıcak çikolatayı hazırladıktan sonra üzerine tarçın ilave ederseniz aromasında farklı bir tat yakalayabilirsiniz.

  Malzemeler

  Salep tozu, süt, limon rendesi, tarçın, ceviz taneleri

  Yapılışı

  Yapım esnasında salebin topaklanmasını istemiyorsanız mutlaka salebi toz şeker ile önceden karıştırın. Daha sonra kaynayan sütün içerisine dökün. Burada en önemli nokta ise sürekli olarak karıştırmaktır. İstenilen kıvama gelene kadar mutlaka karıştırma işine devam edilmesi gerekiyor. Farklı salep tadı arayanlar karışıma vanilya, limon rendesi gibi farklı eklemeler de yapabilirler. Piştikten sonra sunum bardaklarına aktarılan salebi tarçın ve ceviz taneleri ile servis edebilirsiniz.