Kışın Olmazsa Olmazı Salep Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kışın Olmazsa Olmazı Salep Tarifi

  Kış aylarının yaklaştığı bu zamanlarda artık yağmurlu ve soğuk havalar kendini hissettirmeye başladı. Yaz aylarına oranla kış aylarında soğuk ve yağışlı havalardan dolayı, akşam erken saatte havanın karamasından dolayı ve bunun gibi birçok sebepten daha az dışarıda zaman geçirmekteyiz. Havaların erken karardığı ve soğuk aylarda genelde işten, okuldan ya da dışarıdaki herhangi bir işimizden çıktıktan sonra hemen evimize geliyoruz.

  Soğuk ve yağışlı havaların vazgeçilmezi sıcak içecekler. Bunların başında da salep geliyor. Kışın olmazsa olmazı salep tarifi Türk kültürünün vazgeçilmez içeceğidir. Hem lezzeti hem de kokusuyla herkes için muazzam bir kış içeceği olan Salep’ i marketten hazır toz halinde alabildiğimiz gibi artık sıvı şekilde paketlenenlerini de bulmak mümkün. Arkadaşlarımız eşimiz, dostumuzla da kışın soğuk havalarda bir mekâna oturduğumuzda salep ilk tercihlerimiz arasında oluyor.

  Marketten alacağımız ya da dışarıda tüketeceğimiz salepler için normalde evimizde kendimizin hazırlayabileceği Salep’ten çok daha fazla paralar ödeyebiliyoruz. Çok sevdiğimiz ve ailecek tükettiğimiz bu içeceği artık kendimiz kolaylıkla evimizde hazırlayabiliriz. Hazırladığımız kışın olmazsa olmazı salep tarifi hem daha ekonomik hem daha fazla hem de daha sağlıklı olacaktır.

  Salep hem kış ayları için içinizi ısıtan bir içecek olacak hem de sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için evinizde kendinizin hazırladığı sağlıklı bir içecek olacaktır. Süt her daim tüketilmesi gereken temel besinlerden olduğu için bu içecek ile birlikte sütte tüketmiş olacaksınız. Bunun yanında salep içerken üzerine ekleyeceğiniz tarçın sizin kan şekeri değerlerinizi koruyacak daha az acıkmanızı, kan şekerinizin düşmesini engelleyecektir. Salep diyet yaparken bile içebileceğiniz sağlıklı bir içecektir.

  Malzemeler
  • 4 Bardak Süt
  • 5 Çorba Kaşığı Şeker
  • Yarım Çorba Kaşığı Toz Salep
  • 2 Çay Kaşığı Tarçın

   

  Yapılışı

  Toz Şekeri ve Toz Salebi bir tencere alıyoruz. Üzerine 4 bardak soğuk sütümüzü yavaş yavaş ilave ediyoruz.

  Kısık ateşte yavaş yavaş kaynatıp koyulaştırdığımız salebi servis etmek için bardaklara alıp üzerini tarçın ile süslüyoruz. Afiyet olsun.