Kakaolu Süt Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kakaolu Süt Tarifi
  2
  kişilik
  20
  dakika
  220
  kalori/prs.

  Kakaonun Tariflerdeki Yeri

  Kakao çok uzun yıllardan beri birçok tatlı tarifinin içinde yer almakla beraber tatlı meşrubat, meyve, pasta, süt gibi birçoğuyla da beraber kullanıldı. Geçmişten günümüze kakao kullanımı öncelikle içeceklerde sonrasında ise yiyeceklerle beraber kullanıldı. Kendine has tarihi ve tadıyla birçok tatlının temel taşlarını oluşturan kakao kendi meyvesinin çekirdeklerinin ezilmesiyle oluşmaktadır.

  Belli işlemler sonrasında ağızlarda bıraktığı o inanılmaz tatla hayatımızda önemli bir tatlı durağı olmuştur. Tariflerdeki yeri ise saymakla bitmeyecek kadar çok kakaolu browni kek tarifi, çikolatalı cupkek tarifi, kakaolu süt tarifi, sıcak kakao tarifi gibi birçok yiyecek içecek tarifinin de içerisinde yer almaktadır.

  En İyi Kakaolu Süt Tarifi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kakaolu süt tarifi içerisinde en önemli etken madde kakaodur. Kakaonun hangi kalitede olduğu üretildiği yer bakımından çok fazla önem taşımaktadır. En iyi  ve kaliteli olarak bilinen kakao çekirdekleri Afrika’da yetişen ve buradan gelip işlem görmüş olan kakao çekirdekleridir. Farklı uygulamalarla kakao üzerinde ki aromanın daha belirginleştirilmesi sağlanabiliyor.

  Kakao çekirdeklerinin muz yapraklarına sarılarak fermante edilmeleri çekirdeklerin aroma adına kuvvetlenmeleri adına ciddi manada önem arz etmekte. Dolayısıyla tercih edeceğiniz kakaonun belli bir kalitenin altında olmaması hem ağız tadınız hem kakaolu süt tarifi açısından damaklarda iz bırakabilmeniz için çok önemli olacaktır.

  Bir diğer etken ise kullanacağınız sütün taze ve tam yağlı olmasına dikkat etmeniz olacaktır. Karışımdaki denge ve tat adına estetiğin sağlanması için kakule kakao ve süt arasında ki uyumu dengeleme adına sizlere büyük destek sağlayacaktır.

  Malzemeler

  Kakaolu süt tarifi için kullanılacak malzemeler:

  • 1 su bardağı tam yağlı süt
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 adet kakule

  Farklı Kakaolu süt tarifi için kullanılacak malzemeler:

  • 1 su bardağı tam yağlı süt
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı vanilyatozu
  Yapılışı

  Kakaolu süt için öncelikle 1 su bardağı tam yağlı sütü bir tencere içine dökün. 1 yemek kaşığı kakaoyu, toz şekeri ve kakuleyi tencerenin içerisinde sütle karıştırın. Kısık ateşte yavaşça tümünü 1 taşım kadar kaynatın sonrasında kakulenin süt ve kakao arasında ki uyumu sağlayabilmesi adına 5 dakika kadar bekletin. Ardından tüm karışımı süzüp bir bardağa alın soğuduktan sonra keyifle tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.


  Süt ve kakaoyu bir mikser içerisine alıp iyice çırpın. Sonrasında şeker eklenerek iyice eriyene kadar yavaşça karıştırılmalıdır. Ardından karışımı 2 dakika kadar dinlendirip. Son olarak ise karışıma vanilya tozu eklenerek kakaolu sütünüzü hazırlamış olacaksınız. Afiyet olsun.