İshal Bebek Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  İshal Bebek Çayı
  1
  kişilik
  30
  dakika
  130
  kalori/prs.

  İshal, bebeklik döneminde en sık rastlanan bağırsak rahatsızlıkları içinde yer almaktadır. Özellikle bebeğin bağırsaklarındaki sistemin yerine oturma döneminde bu ishaller çok yoğun olabilir. Beslenme bozuklukları, kullanılan ilaçlar veya bakteriyel kaynaklı olabilir. Virüsler veya bakteriler sonucu oluşan enfeksiyonlar sonucu ishal meydana gelebilir. İshal aşırı su kaybına neden olduğu için bu dönemde bebeğin bol miktarda sıvı alması gerekmektedir. Sıvı kaybını önlemek için bol miktarda sulu gıdalar verilebilir, ishal bebek çayı hazırlanabilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde anne sütüne kesinlikle devam edilmelidir. İshalin yanı sıra kusma da söz konusu ise ve dışkıda kan varsa derhal doktora müracaat etmek gereklidir.

  Bir bebeğin ishal olduğunu söyleyebilmemiz için (yeni doğanlar hariç) en az günde dört defa sulu kaka yapmış olması gereklidir. Böyle bir durum söz konusu değilse beslenme düzenini değiştirmemek gerekir. İshalde en önemli tedavi su ve tuz takviyesidir. Bu takviyeyi ishal için hazırlanan toz karışımlar veya ishal bebek çayı gibi evde hazırlayacağınız karışımlar ile sağlayabilirsiniz.  Bebeklerde ilaç tedavisinden önce ishalin sebepleri araştırılmalıdır. İshal altı saatten fazla sürmüş ise vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bebeğin yaşına, kilosuna uygun olarak doktor diyet programı belirleyecektir.

  İshal Bebekler İçin Neler Yapılabilir?

  İshaller mikrobik kaynaklı olabileceği için öncelikle hijyen kurallarına dikkat etmek gereklidir. Bebeğinizin yemeğini hazırlamadan önce mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın. Öğününde kullanacağınız sebze meyveleri iyice yıkayın. Bebeğinizin altını değiştirdikten sonra da ellerinizi mutlaka sabunlayın. Bebeğiniz için kullandığınız yemek setlerini, biberonları kaynatın.

  İshal olan bebeklerde ek gıdaya geçilmiş ise yoğurt, patates, havuç, elma püresi, pirinç lapası, yoğurtlu çorbalar, muhallebi gibi nişastalı gıdalar iyi gelecektir. Bol lifli gıdalar bağırsakların çalışmasını düzenler. Papatya çayı, ahududu çayı, zencefil çayıishal bebek çayı olarak iyi birer tercihtir. Aynı zamanda onu rahatlatır. Siyah çayın da ishale iyi geldiği bilinmektedir. Çok az miktarda büyük bebeklere verilebilir. Muz da ishale iyi geldiği bilinen bir meyve olarak ishal bebekler için önerilir.

  İshal baş gösterdiğinde eczanelerden temin edebileceğiniz toz karışımları hazırlayarak su, tuz dengesini koruyup ishalin önüne geçilebilir. Bu karışımları evde de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Bunu hazırlamak için beş barda kaynatılmış suya bir veya iki çorba kaşığı şeker, bir çay kaşığı tuz ilave edin ve iyice karıştırın. Bir yaşından küçük bebeklerde her ishal başına yarım çay bardağı, iki yaşından küçük ise bir çay bardağı bu karışımdan içirin. Bir defada bitirmez ise sık sık vermeye devam edin.

  Ek gıda almayan sadece anne sütü ile beslenen bebekler için ise annelerin kendi yediklerine dikkat etmeleri, kahve, kola gibi içeceklerden uzak durmaları ve bebeklerini emzirmeye devam etmeleri gerekir. Bebeğinizi daha sık aralıklarla emzirmeye çalışın.

  İshal Bebekler İçin Çay Tarifleri

  Dört aydan büyük, ek gıdaya geçen bebekler için ishal bebek çayı hazırlanarak sıvı dengesini sağlamaya yardımcı olunabilir. Hazırlayacağınız bu çaylar hem bağışıklık sistemini güçlendirici hem de enfeksiyonlara karşı koruyucu etki gösterirler ve bebeği rahatlatırlar. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyici etkileri de söz konusudur.

  Malzemeler

  Papatya veya zencefil çayı

  Yapılışı

  Bebekler için özel olarak hazırlanan papatya çaylarından kullanabileceğiniz gibi kendiniz kurutup hazırladığınız papatyaları da kullanabilirsiniz. Bir bardak su için bir tatlı kaşığı veya bir tutam papatya kurusu yeterli olacaktır. Beş on dakika kaynatın ve beş on dakika demlenmesi ve soğuması için bekleyin. Sık aralıklarla azar azar bebeğinize içirin.

  Zencefil çayı da iyi bir ishal bebek çayı olarak tercih edilebilir. Taze zencefil veya toz zencefil kullanabilirsiniz.  Yarım çay kaşığı toz zencefil veya bir tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil bir bardak su için yeterli olacaktır. Bu çayları hazırlarken şeker kullanılmaması önerilir. Bir yaşından büyük bebekler için bal ile tatlandırma uygun olabilir. Bir iki damla limon da kullanılabilir.