Ekinezya Çayı Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ekinezya Çayı Tarifi

  Ekinezya, Kızılderili kabileler tarafından keşfedilen ve 400 yıldan fazla bir süredir geleneksel bitkisel ilaç olarak kullanılan yerli bir Kuzey Amerika bitkisidir. Teknik olarak bir bitki olarak sınıflandırılan ekinezya bitkisinin çeşitli türleri, çiçeklerinden, yapraklarından ve köklerinden ilaç yapmak için kullanılır.

  Ekinezya’nın kimyasal bileşenlerinin çoğu, aslında, güçlü bir bağışıklık sistemi uyarıcıları dır ve önemli bir terapötik değeri sağlarlar. Muhtemelen tanıdığınız bazı uçucu yağlar, flavonoidler, inülin, polisakaritler ve bol miktarda C vitamini gibi.

  Ekinezyanın beyin kanserini yenme ile ilgili yararları hakkında Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, diğer bitkilerde henüz keşfedilmemiş fakat Ekinezya’da bulunan fitokimyasal maddelerin tümörle mücadele için oldukça faydalı olabileceğini belirtildi. Ekinezya, aynı zamanda yaygın soğuk algınlığına yakalanma riskini %58 oranında azaltır ve diğer solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarla savaşmak için yaygın olarak kullanılan doğal bir bileşiktir. Birçok bitki gibi, ekinezya da özellikle mide ve tüm gastrointestinal sistem için yararlıdır. Tıbbi Herbalizm’e göre, ekinezya kabızlık rahatsızlığı çekenler için doğal bir müshil ilacı olarak kullanılabilir. Daha kronik durumlarda, her gün bir bardak ekinezya çayı bağırsakların gevşemesine yardımcı olabilir. Ayrıca günde 2-3 bardak içilen ekinezya çayı da ani çarpmaları önlemeye yardımcı olabilir.

  Bilindiği üzere iltihaplar, birçok hastalığın temel nedenlerinden biridir. British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre düzenli ekinezya tüketimi, çeşitli iltihaplanma türlerini etkili bir şekilde tersine çevirebilir ve hafifletebilir. Ulusal Sağlık Enstitüsü ise ekinezyanın üveit veya göz iltihaplarına da yardımcı olabileceğini belirtti. Aynı zamanda Romatoid artrit (iltihabi eklem hastalığı) gibi kronik enflamatuvar durumlarla mücadele eden insanlara ekinezya bitki çayının düzenli olarak tüketmelerinin iyi bir fikir olabileceğini açıkladılar. Bununla birlikte, ekinezyayı çok fazla tüketmemeye dikkat edin. O halde bu faydalı çayın tarifi ile sizleri baş başa bırakıyoruz!

  Malzemeler
  • 3,5-4 tatlı kaşığı kuru ekinezya bitkisi
  • 1/4 litre kadar (yaklaşık 1,5 su bardağı) sıcak su
  Yapılışı

  İlk olarak, 1 litre suyun içerisine 3,5-4 tatlı kaşığı kuru ekinezya bitkisini ekleyip 2-5 demini salana kadar bekleyin veya taze ekinezya bitkisinde 1 avuç demliğe koyup üzerine 1/4 litre kadar (yaklaşık 1,5 su bardağı) sıcak su ekleyip yine 2-5 dakika demini salana kadar bekleyin. 15 gün tükettikten sonra mutlaka 1 ay ara verin. Günde 2 fincan içmenin faydalarını hemen hissedeceksiniz. Afiyet olsun!