Cappuccino Nedir

Cappuccino Nedir
14 Ekim 2015

Cappuccino, Kremalı sütlü italyan ait bir kahvedir. Cappuccino adını, Capuchin isimli rahiplerden almaktadır. Avrupa dışında popüler olması ise II. Dünya Savaşı ile baş göstermektedir. Latte’ye benzeyen bir espressolu kahve içeceğidir. Cappuccino hazırlamak için sıcak süt ve süt köpüğünün kalınlığı çok önemlidir. Ancak sütün ısıtılması ve dokusu itibarıyla Latte’den farklıdır. Yağsız süt ile hazırlanan kapuçino 75 kalori içerir, sıfır yağ içeriği olan soya sütü ile hazırlanan 64 kalori, normal süt ile hazırlanmış cappuccino ise 120 kalori içermektedir.

cappuccino-nedir-1Cappuccino aslında espresso, buğulanmış süt ve süt köpüğü karışımında oluşmaktadır. Peki espresso nedir diye sorarsanız özel bir makine yardımı ile kahve çekirdeklerinin konsantre bir şekilde çekilmesiyle elde edilmektedir. Nescafeden daha yoğun bir kahve türüdür. Cappuccino içindeki buğulanmış süt ve süt köpük seviyesini kendi damak tadınıza ve tarzınıza göre değiştirebilmeniz sayesinde espressoya farklı bir dokunuş katmaktadır bu da popüler hale gelmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Eğer bir espresso makineniz yok ise, espresso cezveleri ve 20 TL’ye temin edebileceğiniz el tipi süt köpürtücü işinizi fazlasıyla görecektir. Köpüğü yaparken doğru oranı tutturmak zordur eğer cappuccino normalden çok sütle yapılırsa cappuccino chiaro “ıslak”, az sütle yapılırsa cappuccino scuro “kuru” denir.