Isırgan Otu Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Isırgan Otu Çayı
  1
  kişilik
  10
  dakika
  17
  kalori/prs.

  Isırgan Otu Çayı

  Isırgan otu bitkisi, bildiği gibi dokunulduğunda eli yakan bir özelliğe sahiptir. Bu özelliğini yaprakları üzerindeki ince ve diken şeklinde olan tüycüklerinden almaktadır. Ancak ısırgan otunun asıl faydasını içlerinde birçok faydalı salgı bulunduran tüycükler sağlamaktadır. O sebeple ısırgan otunu çay olarak tüketirken yaprakları tüylerinden temizlemeye çalışmanız tavsiye edilmez.Isırgan otu çayının faydaları incelendiğinde yüksek miktarda demir içerdiği görülmektedir. Demir eksikliğine iyi gelmekle birlikte kansızlıktan kaynaklanan birçok problemi de ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda saçların sağlıklı ve hızlı uzaması konusunda yardımcı olmaktadır.

  Tam bir idrar söktürücü olan ısırgan otu çayı anemi tedavisine yardımcı olur. Sindirim sistemini temizleyen ısırgan otu çayı karaciğer ve böbrekleri temizler. Öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Isırgan otu çayı idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde de kullanılmaktadır. Sindirimi düzenleyen ısırgan otu çayı saman nezlesi tedavisinde de kullanılmaktadır.  Vücudunuzdaki problemleri ısırgan otu ile ortadan kaldırmak istiyorsanız eğer bu bitkiyi ne şekilde kullanacağınızı bilmeniz önemlidir. Çünkü ısırgan otu çay olarak tüketilebildiği gibi, taze yapraklarının çeşitli şekillerde kullanımı mevcuttur.

  Isırgan Otu Çayının Kalorisi

  100 gram ısırgan otu çayının kalorisi 17 kaloridir.

   

  Malzemeler
  • 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otu
  • 1 bardak sıcak su
  Yapılışı

  Kurutulmuş ısırgan otunu sıcak suyun içerisine atın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından ısırgan otu yapraklarını süzerek çayınızı içebilirsiniz.