Grip Önleyici Kekik Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Grip Önleyici Kekik Çayı
  1
  kişilik
  15
  dakika
  20
  kalori/prs.

  Kekik çayının faydaları incelendiğinde baş ağrısı, hazımsızlık ve öksürük gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Grip belirtilerini gidermek için kullanılan kekik çayı baş ağrısı ve öksürük gibi hastalık belirtilerinde de çok sık kullanılmaktadır. Kekiğin antiseptik özelliği bulunmaktadır. Kuru yaprakların kullanılmasıyla demlenen çayın içine bir tatlı kaşığı kadar eklenecek bal bu özelliğini arıtacaktır. Özellikle astım gibi akciğer hastalıkları ile akciğer iltihaplanmalarında, kronik bronşit hastalığında olumlu etkileri bilinmektedir. Önemli etkilerinden bir diğer ise cilt üzerine olmaktadır.

  Cilt döküntüsü hastalıklarında, kuruyup dökülen derinin yumuşatılmasında etkilidir. Yani nemlendirici özelliği bulunur. Vücuttaki en önemli cilt mantarı hastalıklarından olan ayak mantarının giderilmesinde etkidir. Stresin ortadan kaldırılmasında, heyecan durumlarındaki panik atağın bastırılmasında etkilidir. Eklem iltihaplanmasını gidermekte ve baş ağrısını azaltmaktadır. Özellikle diş ağrısından kaynaklanan baş ağrısının hafifletilmesinde de son derece etkidir. Kekik vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir.  Kekik yemeklerde de sık sık kullanılmaktadır. Ancak çayını içerek çeşitli hastalıklardan korunabilirsiniz. Kekik çayını hazırlarken kaynatmak yerine demleme yöntemiyle çayı hazırlarsanız faydalarını daha fazla arttırabilirsiniz.

  Kekik Çayının Kalorisi

  100 gram kekiğin kalorisi 288 iken 2 gram kekiğin kalorisi sadece 6’dır.

  Malzemeler
  • Bir tutam taze kekik
  • 2 bardak kaynamış su
  Yapılışı

  Grip Önleyici Kekik Çayının Hazırlanışı

  Kekik yapraklarını dallarından ayırdıktan sonra ince ince doğranması gerekmektedir. Ardından kaynamış suyu üzerine döküp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz.