Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi
  1
  kişilik
  10
  dakika
  15
  kalori/prs.

  Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

  Diş çıkartma dönemi hem bebek hem de aile için çok sıkıntılı ve çok yorucu bir süreçtir. Hem bebek huzursuz olur hem ebeveyn. Çünkü dilinden anlamazsınız çocuğunuzsa ağlayarak anlatmaya çalışır. Bu dönemde diş çıkaran bebekler için diş kürü uygulaması oldukça rahatlatıcı olacaktır. Anne kucağının önemi oldukça büyüktür bu dönemde. Bebek kendini güvende hissedecektir. Kucağınıza alıp diş etlerine yatıştırıcı masaj uygulaması yapabilirisiniz. Bu uygulamayı yaparken sakinleştirici bir müzik de dinletebilirsiniz. Böylece hem kendiniz hem bebeğiniz bu zorlu süreçte biraz olsun rahatlarsınız.

  Bebeğin Diş Çıkarma Döneminde Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  Her çocukta diş çıkarma dönemi farklı olur. Bu genetik faktörlere ve beslenme şekline bağlıdır. Genel itibari ile 4. Ayda başlar bu dönem. Çok sancılı bir süreçtir. Bebek çok huzursuzdur ve uykusuzluk çeker. Özellikle gece uykusundan sık sık uyanır ve ağlar.Bebekte yükselen ateş ve ishal görülebilir. Salyası devamlı akar. Bu durumda önlükler ve temiz bezler kurtarıcı olacaktır. Öksürük nöbetlerine girer. Öksürük nöbetlerinde diş çıkaran bebekler için diş kürü çok iyi gelecektir. Diş etleri sertleşir ve beyazlar. Kilo alımı değişir ve yavaşlar. Ağız çevresinde kızarmalar ve döküntüler görülür.

  Diş Çıkaran Bebekler İçin Diş Kürü Çeşitleri

  Bitkisel kürler diş çıkaran bebekler için çok rahatlatıcı bir uygulamadır. Bitkisel karışımlarla masaj yapmak ağrıyı azaltacağından bebeğinizi rahatlatır. Anason, su ve zeytinyağı karışımı diş çıkaran bebekler için diş kürü uygulamalarından en etkili olan bitkisel karışımlardan biridir. Karışım 50, 500, 150 gr oranlarında hazırlandıktan sonra bir pamuk yardımı ile bebeğin diş etlerine uygulanabilir. Bu karışım ağrıyı hafifletirken dişin çabuk çıkmasını sağlar.

  Badem yağı ve karanfil diğer bir diş çıkaran bebekler için diş kürü çeşididir. Bu karışım hazırlanıp bebeğin sırtının al tarafına masaj şeklinde uygulanırsa bebeğin huzursuzluğu yatışır ve sakinleşmeye başlar. Aynı şekilde badem tek başına rahatlatıcı yağlardandır ve sadece badem yağı ile masaj yapılabilir.

  Bebeğin diş etine soğuk uygulaması rahatlatıcı olacaktır. Buzdolabında soğutulmuş bir bez ile bebeğe masaj yapmak ağrıyı hafifletecektir. Meyve fileleri ile soğutulmuş meyvelerden diş çıkaran bekeler için diş kürü uygulaması yapabilirsiniz. File sayesinde meyvenin boğaza kaçma durumu da önlenmiş olur. Çilek veya muz olabilir bu meyveler.

  Diş etlerini kaşıyabilmeleri için sebzelerden yararlanılabilir. Pırasa yada yeşil soğan sapı gibi tabi ki ebeveyn gözetiminde olmalıdır. Bu tarz sebzelerin uyuşturma özelliği bulunmaktadır. Dolayısıyla az sürede olsa bebekte rahatlama sağlar.

  Bebeğin boğazına kaçmayacak şekilde dikkatli olarak metal kaşık uygulaması diş eti ağrılarını giderebilir. Çay kaşığını buzdolabında soğutup diş etlerine sürüp masaj yapabilirsiniz.

  Soğutulmuş meyve uygulaması da bu dönemin rahat geçirilmesini sağlar.

  Soğan kürü diş çıkaran bebekler için diş kürü uygulamalarında belki de en basit en faydalı olanıdır. Soğan kükürt ve doğal antibiyotik içerdiğinden ağrıyı azaltıcı özelliktedir. Peki nasıl yapılır bu soğan kürü?

  Malzemeler

  Kuru soğan

  Yapılışı

  1 adet kuru soğan cam rende yardımı ile rendelenir. Ağız kısmı kapalı olacak şekilde buzdolabına koyulur. Kavanoz olabilir bu. Soğan buzdolabında soğuduktan sonra bebeğinizin dişlerine masaj şeklinde sürebilirsiniz. Bebeğinizin bir süre sonra rahatladığını hissedeceksiniz. Bu kür 6. Aydan itibaren uygulanır. 6 aylıktan daha küçük bebeklerde çiğneme refleksi gelişmemiştir. Daha çok emme refleksi bulunur. Bebeğiniz 6 aydan daha küçükse meyve fileleri ile ya da temiz bir tülbent ile bu işi çözebilirsiniz. Tülbentin gözenekleri küçük olduğundan boğaza kaçmayı engelleyecektir.