Üzümlü Erik Suyu Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Üzümlü Erik Suyu Tarifi

  Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, meyve suyu gibi içecekler daha fazla tüketilmeye başlar. Bu durumda hazır meyve suları yerine, ev yapımı üzümlü erik suyu tarifini denemelisiniz.

  Üzümlü erik suyu tarifi için kullanılacak üzüm çeşitlerinden, yeşil ve siyah üzümün faydaları saymakla bitmez. Enerji ve protein bakımından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Migren ağrılarına ve hazımsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Anti bakteriyel özelliği ile mikropları öldürücü özelliğe sahip bir meyvedir. Ayrıca, üzümün kurusu da kuru yemiş olarak tüketilmektedir. Siyah üzümün cilt ve saç sağlığına birçok faydası bulunur. Erik suyu ve üzüm suyu birleştiğinde, ortaya çıkan aroma ve besin değeri yüksek bu soğuk içecek, özellikle yaz aylarında soğuk tüketilmesi gerekmektedir. Erik suyunu hazırlaması zahmetli olsa da, ortaya çıkan sonuç ve faydası için, zahmete değer bir durumdur. Erik suyu sindirime, kabızlığa ve zayıflamak isteyen kişilere karşı etkili bir meyvedir. Erik işlemden geçmeden tüketilebildiği gibi suyu da tüketilerek, vücuda sağlıklı etkileri olmaktadır. Üzümlü erik suyu tarifini evinizde uygulayarak, sağlıklı bir şekilde serinleyebilirsiniz.

  Malzemeler
  • Yarım kilo siyah üzüm ve beyaz üzüm
  • Yarım kilo erik
  • Bir çay bardağı şeker (Üzüm ve eriklerin ekşilik durumuna göre ayarlayabilirsiniz)
  • Tarçın
  Yapılışı

  Erik ve üzümler ayıklanıp iyice yıkandıktan sonra, derin bir tencereye alınır. Erik ve üzümlerin üzerini geçecek şekilde su eklenerek kaynamaya bırakılır. Erik ve üzümler iyice yumuşamaya başladığında, ocağın altı kısılarak dinlenmeye bırakılır.

  İçerisine tarcın attıktan sonra erik ve üzümün ekşilik durumuna göre şeker eklenir. Şeker eriyip, karışım soğuyana kadar bekletilir. Daha sonra üzümlü erik suyu, bir süzgece alınarak süzülerek, suyu çıkartılır. Soğuk servis edilerek tüketilir.