Karalahana Limonatasi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Karalahana Limonatasi
  2
  kişilik
  15
  dakika
  280
  kalori/prs.

  Karalahana limonatasi alışkın olduğumuz limonata lezzetinden farklı olsa da gerçek bir enerji deposu. Farklı lezzetleri seviyorsanız bu içeceği mutlaka denemelisiniz. Karalahana iri ve kalın yaprakları ile mükemmel bir C vitamini deposu olmasının yanı sıra A, B, E vitaminleri bakımından zengin bir besin. Lezzetini bir yana koyarsak karalahana sadece bu besin değerleri ile mutlaka tüketilmesi gereken bir sebze. Ancak aynı sınıftan olan turpgiller gibi vücutta iyot emilimini azaltan bir besin olduğunu da belirtelim. Bu nedenle guatr hastaları için fazla önerilmez. Çünkü bu hastalığın nedeni vücuttaki iyot yetersizliğidir. Bunun dışında karalahana hem besleyici hem de faydalıdır. İdrar söktürücü, cilt güzelliğine etkili, kan yapıcı etkileri vardır.

  Karalahana genellikle sofralarımıza yemeği, çorbası ile misafir olur. Bugüne kadar karalahana limonatasi tatmamış olsanız bile denemenizi tavsiye ederiz. Yapımı oldukça kolay olan bu içeceği günlük enerjinizi karşılaması ve vitaminlerden fayda sağlamak için tüketmenizi öneririz. İçeceğin malzemeleri besin değerini artıracak özellikte. Özellikle zencefil, limon, elma ve marul karalahana ile aradığınız içeceği hazırlamanıza yardımcı olacak. Aşağıda malzemelerini paylaştığımız bu leziz içeceği hep birlikte yapmaya başlayalım. Kolay gelsin.

  Karalahana Limonatasi Yapımının Püf noktaları

  Bu enfes içeceği yaparken her zaman taze hazırlanmış olmasına özen göstermelisiniz. Karalahana limonatasi bekledikçe besin değerini ve lezzetini kaybedecektir. Ayrıca içeceğinizi taze karalahana yapraklarını kullanarak yapmalısınız. Uzun süre beklemiş, diriliğini yitiren karalahana yapraklarının suyunu çıkarmak mümkün olmaz. Limonata için yeşil elma dışında kırmızı elma da kullanılabilir. Ancak yeşil elmanın ekşi tadı limonataya harika bir lezzet katmaktadır.

  Malzemeler
  • 1 adet marul (İceberg, Romain, Kıvırcık vs.)
  • Fındık büyüklüğünde taze zencefil
  • 3 adet karalahana yaprağı
  • 1 adet limon
  • 2 adet yeşil elma
  Yapılışı

  Karalahana limonatasi yapımına başlamadan önce karalahana, marul ve elmaları iyice yıkayarak kurulayın. Bunları iri parçalara bölerek meyve sıkacağından geçirin. İçine taze zencefili de ilave edin. Hepsinin suyunu çıkardıktan sonra limonun suyunu da içine ekleyerek karıştırın. Karalahana limonatasi bu şekilde sunuma hazır. Bardağa aldığınızda arzu ederseniz içine biraz bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Afiyet olsun.