Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Yeşil Çay Nasıl Demlenir?
  4
  kişilik
  20
  dakika
  120
  kalori/prs.

  Tüm yemek ve çay çeşitlerinde olduğu gibi yeşil çay da en uygun demleme teknikleri kullanılarak demlendiğinde lezzetine lezzet katarak daha iyi bir şekilde tüketilebilme aşamasına getirilebilir. Yeşil çayın insan sağlığına büyük bir şifa kattığı bilinmektedir. metabolizmayı hızlandırıcı yapısı ile kilo vermeye yardımcı olan yeşil çay; kolesterol, diyabet ve dolaşım hastalıklarını engelleyici etkiye de sahiptir. Peki; gün içinde üç fincan kadar tüketilebilen Yesil Cay Nasil Demlenir yeşil çay demleme sürecinde hangi adımları takip etmek gereklidir.

  Malzemeler

  Tüm sağlıkçıların şiddetle tüketilmesini tavsiye ettiği yeşil çayın yaprak ve poşet olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Neredeyse her çay markası siyah çay ve bitki çaylarının yanı sıra yeşil çay üretimi de yapmaktadır. Yeşil çay demleme tercihlerini gözden geçirirken en sağlıklı olan yaprak çayın kullanılması daha uygundur. Yeşil çay için mutlaka siyah çay demliği dışında bir başka demlik kullanılmalıdır. Bunun nedeni siyah çayın kokusunun yeşil çaya koku ve tadının geçmemesini sağlamak için önerilmektedir.

  Yapılışı

  Yaprak Yesil Cay Nasil Demlenir : Öncelikli olarak derin bir çaydanlık içinde su kaynatılmalıdır. Sonrasında kaynayan suyun üzerinde bulunan demlik kısmına 2 yemek kaşığı kadar yapraklı yeşil çay konulur. Su tamamen kaynadıktan sonra demlikteki yeşil çayın üzerine dökülür ve demliğin kapağı kapatılır. On dakika demlendikten sonra bir fincana konularak yeşil çay afiyetle içilir. İsteğe bağlı olarak yeşil çay fincana konulduktan sonra karanfil veya tarçın yeşil çay içine katılabilir.

  Poşet Yesil Cay Nasil Demlenir :  Poşet yeşil çay demlemek için bir cezvede yeteri kadar su kaynatılır ve fincana dökülür. Sonrasında poşet yeşil çay bu sıcak suyun içine konulur ve 5 dakika kadar demlenmesi beklenir. Bardağın üstü demleme esnasında örtüldüğünde poşet yeşil çay çok daha lezzetli olabilir. Yeşil çayın yaprak olan türü veya poşette olan türünün lezzeti birbirine yakındır. Yemeklerden önce veya yemeklerden sonra fark etmeksizin yeşil çay tüketimi her yaşta olan kişi tarafından yapılabilir.