Vanilyalı Sütlü Türk Kahvesi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Vanilyalı Sütlü Türk Kahvesi

  Kahve hayatımıza çaydan daha önce giren ve geçmişi derinlere uzanan önemli bir içecektir. Geleneksel içeceklerimiz arasında olan Türk kahvesi, dışarıda da bu isimle bilinmektedir. Doğru pişirme tarzı ve bünyesindeki vitaminler, bu içeceğin uzun yıllar baş üstünde tutulmasını sağlamıştır. Geleneksel Türk ailelerinin yemekten sonra içmek için tercih ettiği bu içecek bugün çayla rekabet etse de ona verilen değer azalmış değildir.

  Kahve bir antioksidan deposu olduğundan kansere karşı da koruma sağlamaktadır. Kahvenin abartılmadan tüketilmesi uzmanlarca da önerilmektedir Öte yandan leziz tadı ve farklı versiyonlarının yapılabilmesi kahvenin öne çıkan başka özellikleridir. Vanilyalı sütlü türk kahvesi kadar damla sakızlı ve kakuleli kahveler de içerisindeki aromalarla zenginleşerek daha güzel bir kahve deneyimi sunmaktadır.

  Kahve, içerisindeki kafein nedeniyle beyin için uyarıcı bir etki yaptığından, uykunun açılması için ilk akla gelen içeceklerden olmaktadır. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda tansiyonun dengelenmesine de yardım etmektedir. Kahve sevdalıları bilir ki, kahve içme işlemi bir keyif ve özel bir andır. Keyif kahvesi diye bilinen ve bu amaçla içilen kahveler damaklarda yer edinmektedir.

  Kahveleri vazgeçilmez yapan ve bu kadar sevilmelerinde rol oynayan bir başka neden de sağladığı çeşitliliktir. Kahvenin içine katılan aroma tadı ve kahvenin kokusunu değiştireceğinden içilen kahveden daha büyük bir haz alınmasını sağlamaktadır. Pek çok insanın tadını ve kokusunu sevdiği vanilyalı sütlü türk kahvesi bu çeşitlilikte gösterilebilecek güzel bir örnektir.

  Kahve Kültüründe Vanilyali Türk Kahvesi

  Kahvenin yararları ve çeşitliliğinin yanında işlevi de oldukça önemlidir. Dost meclislerinde kırk yıl hatrı olan kahve tatlı sohbetlere en iyi eşlik eden içecektir. Ayrıca uyku açma ve beyni harekete geçirerek daha aktif olmayı sağlaması da sabah kahvaltılarının yanında yer almasını sağlamaktadır. Vanilyalı sütlü türk kahvesi gibi kahvelerin aromaları, içilirken alınan hazzı arttıran en önemli unsurlardandır.

  Diğer taraftan kahvenin Türk kültüründe yeri çok büyüktür. Kültür malzemesi haline geldiği için de yerleşmiştir. Kahve Osmanlı’da Yemen’den gelen ve pişirilmesi, sunumu özen isteyen bir içecekti. Dikkat gerektiren ve kıvamının tutturulması zor olduğundan misafire ikram edilen iyi bir kahve ona verilen değeri de göstermekteydi. Köpüğün çokluğu kahvenin güzelliği ile doğru orantılıydı.

  Sadesinden çikolatalı ve sodalısına kadar yüzlerce farklı pişirme metodu ve aroması bulunan kahveler, ataların mirası olup kahve kültürü kapsamında çok önemlidir. Aynı şekilde vanilya da nispeten eski bir aroma olup damak tadımıza uygundur. İki güzel tadın birleşerek vanilyalı sütlü türk kahvesi oluşturması oldukça beğenilmiştir.

  Kahveler saklama bakımından da özen isteyen içecekler arasındadır. Kahve bir kerede çok miktarda alınmamalı, tazeliğini ve lezzetini koruyabilmesi için az az alınmalıdır. Alınan kahvenin muhafazası ise kapalı cam bir kavanoz içerisinde yapılmalıdır. Işıksız ortamda saklanan kahveler uzun süre dayanmaktadır. Kahvenin daha uzun süre taze ve lezzetli kalabilmesi için saklama kabının içine bir küp şeker atılmalıdır.

  Vanilyalı Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

  İnsan sağlığına pek çok bakımdan yarar sağlayan vanilyalı sütlü türk kahvesi günde bir ya da iki kez tüketilmelidir. Aşırı kahve tüketiminden de kaçınılmalıdır. Gün içerisinde bir fincan kahve içen kişiler kahve tüketmeyen kişilere oranla daha çok yağ yakmaktadır. İştahlı kişiler için önemli bir ipucu da kahve ile iştahın kontrol altında tutulabilmesidir.

  Sağladığı yararlara karşın tansiyon veya kalp rahatsızlığı bulunan kişiler, kahve tüketiminde çok dikkatli olmalıdır. Doktora sorarak ve doktorun verdiği yönergeler doğrultusunda kahve tüketimi gerçekleştirilmelidir. Dengeli bir kafein alımı, stres kontrolü üzerinde de olumlu etkiler yapmaktadır. Ancak gün içerisinde tüketilen kahve miktarının üç fincanın üzerine çıkmamasına özen gösterilmelidir.

  Sıcak içecekler kapsamında ilk akla gelenlerden olan vanilyalı sütlü türk kahvesi dünya çapında bir üne sahip olup lezzeti ve sunumuyla göz doldurmaktadır. Türk kahvesi, çeşitleriyle her damak zevkine hitap edebilmektedir. Lezzetli bir miras olan vanilyalı sütlü türk kahvesini yapmak için gerekli malzemeler aşağıdadır.

  Malzemeler
  • Türk kahvesi (2 tatlı kaşığı)
  • Süt tozu (1 tatlı kaşığı)
  • Vanilya (1 paket)
  • Şeker (2 çay kaşığı)
  • İçme suyu (2 fincan)
  Yapılışı

  Kahvenin yapımı oldukça basittir tüm malzemeler uygun bir cezvede topak kalmayacak şekilde karıştırılır ve ocağa alınır. Kısık ateşte pişmeye bırakılır. Çıkan köpükler fincanlara pay edilir. Köpükler ortada toplanıp kabardığında ocak kapatılır ve servis edilir.