Vanilyalı Cafe Latte Tarifi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Vanilyalı Cafe Latte Tarifi
  3
  kişilik
  3
  dakika
  377
  kalori/prs.

  Espressonun faydaları çok zararlarından bahsedebilriz yapılan araştırmalara göre bir bardak espresso bile kalbe giden kan akışını yavaşları ve dolaşım sistemine ciddi derecede zarar vermektedir. Ama içine koyduğumuz valilya ise bronşları temizler ve öksürüğü keser ayrıca sinirleri yatıştırır ve ruhi bunalımı geçirir, ateşi düşürücü etkisi vardır, adet söktürücüdür, hazmı kolaylaştırır, mide ve sinir sistemini uyarır ve vücuda kuvvetlendirici etkisi vardır.

  Malzemeler
  • 1 su bardağı / 250 ml espresso ya da çok sert kahve
  • 3 su bardağı / 700 ml süt
  • 3 yemek kaşığı / 45 ml vanilyalı şeker (biraz da tatlandırmak için)
  • 115 gr rendelenmiş siyah çikolata (bitter)
  Yapılışı

  Önce sütü bir tencerede kaynatın ve ateşten alın. sonra kaynamış sütten 2 su bardağı yani yaklaşık 500 ml alın ve sert bir kahveyle veya espresso ile beraber bir sürahiye dökün ve vanilyalı şekeri ekleyin.

  Geriye kalan kaynamış sütü tekrar ısıttıktan sonra 3 yemek kaşığı yani yaklaşık 45 ml vanilyalı şekeri tencereye ilave edin ve şeker eriyene kadar karıştırın. Süt kaynadıktan sonra ateşin altını kısın.

  Kaynayan sütün üzerine önceden rendelenmiş çikolataları ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Çikolatalar eriyene kadar ve karışımımız parlak bir görünüm alıp yumuşayana kadar karıştırın.

  Çikolatalı sütü de kahvenin olduğu sürahiye dökün ve hepsini beraber iyice karıştırın. Kulplu bir bardakta servis yapın.