Sütlü İçecek Hazırlama

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Sütlü İçecek Hazırlama
  2
  kişilik
  10
  dakika

  Sütlü İçecek Hazırlama

  Sütlü içecek hazırlama için pek çok alternatif bulunmaktadır. Sütlü içecek tarifleri ister sıcak ister soğuk olarak hazırlanabilir. Sütün her yaştan kişinin beslenmesinde ayrı bir yeri olduğundan düzenli olarak tüketilmesinde yarar bulunmaktadır. Bazıları için süt dayanılmaz bir içecek olarak görülürken bazıları ise süt içmekte nazlanır. Bu daha çok çocuklarda görülen bir durumdur. Çocuklara süt içirmek bazen çok zor olur. Ancak sütün çikolata, muz, kakao, bal gibi çocukların sevdiği besinlerle buluşturulması ile hazırlanan sütlü içecekler çocuklara süt içirmenin önemli bir unsurudur. Çocuklara kahvaltıda eşlik edecek muzlu süt, oyun oynarken enerji kaynağı olması için ballı süt, arkadaşları ile zaman geçirmeleri için çilekli milkshake gibi sütlü içecek hazırlama annelerin tercihidir.

  Sütlü içecekler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de önemli bir kalsiyum kaynağı olarak görülmektedir. Kadınların gebelik döneminde olsun yaşamının her anında kemik erimesinden korunmaları için sütü düzenli şekilde tüketmeleri önerilmektedir. Bu risk erkekler için de söz konusu olduğundan kadın erkek ayrımı olmadan süt tüketimi cazip hale getirilmelidir. Kahveli milkshake ile güzel bir yaz günü geçirebilirsiniz. Sahlep ise soğuk kış günlerinde boğaz ağrısı, öksürük gibi sorunlarınızda sizlere destek olur. Sütlü kahve ve tarçınlı kurabiye eşliğinde arkadaşınız ile güzel bir gün geçirebilirsiniz. Sütlü içecekler tarifleri ile amacınıza uygun bir sütlü içecek hazırlayabilirsiniz.

  Sütlü içecek hazırlama için pastörize edilmiş süt kullanılması daha doğrudur. Açıkta satılan sütler daha lezzetli olsa da sağlığımızı düşünerek pastörize edilmiş ambalajlı sütleri tercih etmeliyiz. Sütü muz, kavun, çilek gibi uyumlu meyveler ile buluşturduktan sonra bal ya da şeker ile tatlandırmayı da tercih edebilirsiniz. Bu aşamada pekmezi de kullanabilirsiniz. Bu özellikle kansızlık sorunu olanlar için önemli bir seçenektir. Çocuklara pekmez yedirmek için de iyi bir yöntemdir.  Bal ve pekmez kullanacaklar sütlü sıcak içecekler yapabilirler. Sıcak içeceklerin içinde bu besinler daha iyi uyum sağlar. Ayrıca içeceklerin tatlandırılması için de doğal tercihlerdir. Çocukların dengeli beslenmesinde bu besin maddelerinin ayrı bir yeri bulunmaktadır.

  Anahtar Kelimeler: Sütlü İçecek Hazırlama, Sütlü İçecek Tarifleri, Sütlü İçecekler, Sütlü İçecekler Tarifleri, Sütlü Sıcak İçecekler

  Malzemeler

  Sütlü Türk Kahvesi

  • Eğer kahveler orta olacaksa her bir fincan için yarım tatlı kaşığı şeker koyun, şekersiz olacaksa hiç şeker koymayın.
  • 2 Türk kahvesi fincanı süt
  • 2 tatlı kaşığı kuru kahve
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker

  Servis için ;

  • Su
  • Minik lokumlar veya çikolata
  Yapılışı
  1. 2 fincan süt cezveye alınarak ocağa koyulur.
  2. Üzerine kahve ve şeker eklenerek bir kere karıştırılır ve bırakılır.
  3. Altı kısılır.
  4. Kısık ateşte kahvemizin köpükleri oluşmaya başladığında fincanlara pay edilir.
  5. Hafif kaynamaya başladığında fincanların yarısına gelecek şekilde dökülür.
  6. Sonra bir taşım daha kaynatılıp fincanların kalanına doldurulur.
  7. Yanında su ve lokum (veya çikolata) ile servis yapılır.