Sütle Yapılan İçecekler

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Sütle Yapılan İçecekler

  Sütle Yapılan İçecekler

  Beslenmemizde önemli bir yeri olan soğuk ve sıcak içecekler çeşitli malzemeler ile hazırlanabilir. Özellikle süt ile yapılan içecekler başta çocuklar olmak üzere her yaştan kişinin tüketmesi gereken içecekler arasındadır. Bu tür içeceklerin amacı sadece serinlemek, ferahlamak ya da susuzluğun giderilmesi değildir. Sütle yapılan içecekler doğru beslenmenin temel uygulamaları arasındadır. Kemik ve diş sağlığının desteklenmesi, vücudun ihtiyacı olan kalsiyumun sağlanması için süt tüketimi gereklidir. Sütü içmeyi cazip hale getirebilmek için de sütle uyum sağlayacak besin maddeleri ile karıştırılarak hazırlanan içecekler ön plana çıkmaktadır. Özellikle çocukların süt içmesi gerektiğinden sütü sevdirmek amacıyla muzlu süt, çilekli süt, kakaolu süt, çikolatalı süt, kavunlu süt gibi içecekler hazırlanabilir.

  Sütle yapılan soğuk içecekler yanında sıcak olarak sunulan sütlü içecekler de hazırlanabilir. Soğuk ve sıcak içecekler sütle birlikte çeşitli meyveler, kuruyemişler, bal, pekmez, tarçın gibi baharatlar ile hazırlanabilir. Hanımların bu konuda mahareti oldukça fazladır. Sabah kahvaltısında çocuklara ballı ve muzlu süt hazırlamak, öğün aralarında tüketmeleri için kakaolu ballı süt yapmak en fazla tercih edilenler arasındadır.

  Süt ile yapılan içecekler sadece çocuklara hitap etmez. Aynı zamanda yetişkinler için de sütlü kahve, atom, sıcak çikolata, sahlep gibi seçenekler vardır. Sevdiğiniz bir dostunuz ile soğuk bir kış gününde sıcak çikolata eşliğinde güzel anlar geçirebilirsiniz. Bir dilim kuruyemişli kek ile sütlü kahve de harika gider. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda da sahlep içmeniz önerilir. Süt her yaştan kişinin dengeli beslenmesi için temel gıda maddesidir. Bu nedenle sütü farklı yiyecekler ile buluşturarak diyet listesine almalıyız.

  Sütle yapılan içecekler genellikle sıcak olarak ikram edilse de soğuk olarak hazırlanan içecekler de çok sevilmektedir. Çocukların, yetişkinlerin çok sevdiği milkshake hazırlığında sütle birlikte çikolata, çilek, muz, kahve gibi malzemelerin birleşmesi harika bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlıyor. Yetişkinler için de soğuk kahve son yılların en fazla talep gören içeceğidir. Sıcak günlerde harareti kesen soğuk kahve eşliğinde istediğiniz atıştırmalığı tüketebilirsiniz. Kısacası soğuk ve sıcak içecekler için temel malzeme olarak her zaman sütü tercih edebilirsiniz.

  Anahtar Kelimeler: Soğuk ve Sıcak İçecekler, Süt ile Yapılan İçecekler, Sütle Yapılan İçecekler, Sütle Yapılan Soğuk İçecekler

  Malzemeler

  Sahlep

  • 500 ml.

   soğuk süt
  • 1 su bardağı

   su
  • 5 yemek kaşığı

   toz şeker
  • 4 tatlı kaşığı

   nişasta
  • 1 tatlı kaşığı

   tarçın

  Servisi için:

  • 1 tatlı kaşığı

   tarçın
  Yapılışı
  1. Yarım litre sütü bir tencerenin içerisine aktarın. Ardından 1 su bardağı su ilave ederek karıştırın.
  2. 5 yemek kaşığı şekeri ekleyin.
  3. 4 tatlı kaşığı nişasta ve 1 tatlı kaşığını tarçını da ekleyerek hafif koyu kıvamlı bir hal alana kadar tel çırpıcı yardımıyla karıştırın.