Muşmula Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Muşmula Çayı
  5
  kişilik
  10
  dakika
  24
  kalori/prs.

  Halk dilinde “ Döngel ” olarak bilinen muşmula, Ereğli bölgesinde yetişir. Bazı yörelerde “ Töngel ”  veya “  Yeni Dünya ” olarak da isimlendirilir.  Eski çağlardan beri tüketilen bu meyve günümüzde de aynı şekilde sevilerek tüketilmektedir. Fakat muşmula ilk olarak Japonya’da tüketilmeye başlanmıştır. Kış aylarında yapraklarını döken, eğri büğrü gövdeli, küçük bir ağaçtır. Bölgeden bölgeye göre muşmulanın rengi çeşitlilik gösterir. Beyaz renkteki elmayı andıran tabakasının içinde muşmula çekirdeği bulunur. Özellikle Karadeniz bölgesinde yaygın olan bu meyve orada bolca tüketilir. Bu meyveden muşmula turşusu, çayı, reçeli, keki ve şurubu yapılabilir. Faydaları saymakla bitmez bu meyveye dair çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmaması ise oldukça şaşırtıcıdır. Buna rağmen, muşmula bol miktarda C vitamini içerir ve kalorisi oldukça azdır. Şeker hastalarına ve diyabet hastalarına doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.  Karaciğeri zararlı maddelerden korur, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Mideyi koruyucu bir özelliğe sahip olduğundan, mide hastalıklarını önleyici niteliktedir. Özellikle cilt kanserini önleyici özelliği öne çıkarken, diğer kanser türleri için de önlem alabilmektedir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde, merkezi sinir sistemine iyi gelip beynin daha düzenli oksijen almasını sağlar. Hoşaf olarak tüketilirse, bünyenin su kaybını da önler. Muşmulanın içinde bulunan çekirdeği ise idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır. Fakat aşırı muşmula tüketimi sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkiler. Şişkinlik, kusma gibi zararları da olabilir. Hamilelik döneminde muşmula tüketimi için çok farklı görüşler bulunmasına rağmen, en iyi çözüm bir doktora danışmak olacaktır. Muşmula sevmeyenin bile sevmesini sağlayacak bu çayı yapmaya hazır mısınız? Haydi başlayalım!

  Malzemeler
  • Bir avuç muşmula (ince kıyılmış)
  • Bir litre su
  • Bir çay kaşığı bal
  Yapılışı

  Bir litre suyun içine ince kıyılmış muşmulaları koyun. Biraz kaynatıp güzelce süzün. Süzme işleminden sonra içine bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Üç öğün olarak günde bir bardak içebilirsiniz. Kilo vermek için ideal karışımlardan olan bu çay, yağları yakmaya da yardımcı olacaktır. Afiyet olsun!

  Yüksek tansiyon hastaları için de tehlike arz edebilir. Bu yüzden tüketmemeleri sağlık açısından çok daha iyi olacaktır.