İnci Çiçeği

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  İnci Çiçeği
  1
  kişilik
  12
  dakika
  17
  kalori/prs.

  İnci Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

  İnci çiçeği, zambakgiller ailesinden bir bitkidir. Daha çok Orta Avrupa’da yetişir. İnci çiçeği dağlık ve ormanlık bölgelerde ekilmeksizin kendiliğinden büyür. Köklü ve gövdeli bir bitki olan inci çiçeği çok yıllı otsu bir bitkidir.

  İnci çiçeği süs bitkisi olarak yetiştirilir. İnci çiçeği bahar mevsiminde Nisan ve Mayıs gibi açar. Küçük beyaz çiçekleri vardır. Keskin, ferah bir kokusu vardır. İnci çiçeğinin kırmızı renkli meyveleri vardır.  İnci çiçeği ilaç sanayisinde ve kozmetik sektöründe ham madde olarak kullanılır.

  İnci çiçeği neye iyi gelir?

  • İnci çiçeği kalp çarpıntısına iyi gelir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır. İnci çiçeği çay olarak tüketildiği zaman vücutta etkisini daha çabuk gösterir.
  • İshalin tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Bağırsakların hareketlerini düzenler.
  • İnci çiçeği kan akışını düzenler. Kanın akışını hızlandırır. Aynı zamanda damarları açıcı özelliği vardır. İnci çiçeğinin çayı demlenip düzenli olarak içildiği zaman tıkanık damarları açar.
  • Sara hastalığı için inci çiçeği kullanmak çok faydalıdır.

  İnci çiçeğinin çayı nasıl hazırlanır?

  Bitkilerin faydalı olması için mevsiminde toplanması esastır. Her bitkinin hasat zamanı farklıdır. Bitkilerin hasat zamanı önemli olduğu gibi kurutma aşaması da önemlidir. Bitkilerin güneş görmeyen havadar serin bir yerde kurutulması gerekir. Ayrıca bitkiler kurutulduktan sonra en fazla raf ömrü 2 senedir. Raf ömrünü dolduran bitkilerin sağlığa faydası olmadığı gibi zararı da vardır.

  İnci çiçeği Nisan ve Mayıs aylarında yaprakları ve çiçekleri toplanır. Güneş görmeyen serin bir yerde iyice kurutulduktan sonra cam bir kavanozun içine konulur. Hava almayacak şekilde ağzı kapatıldıktan sonra güneş görmeyen serin bir yerde saklanır.

  İnci çiçeğinin yan etkileri var mıdır?

  İnci çiçeğinin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.  Ancak faydasını görmek için mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

  Malzemeler
  • 1 tatlı kaşığı inci çiçeği
  • bir bardak kaynar su
  Yapılışı

  İnci çiçeğinin çayını demlemek için kaynar suyun içine inci çiçeği konulur. 10 dakika demlenme süresi tamamlandıktan sonra içmeye hazır hale gelir. Günde 2 bardak tüketmek idealdir. İsteğe göre bal ile tatlandırılabilir.