En Hafif İftar Ve Sahur İçecekleri

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  En Hafif İftar Ve Sahur İçecekleri
  4
  kişilik
  20
  dakika
  256
  kalori/prs.

  Son yıllarda ramazan ayının yaz aylarına rastlaması seçilen yemeklerin ve içeceklerin hem hafif hem de ferahlatan yemekler ve içecekler arasından seçilmesine neden olmaktadır. Ferahlatan hafif iftar içecekleri ve sahur içeceklerinin tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar daha çok ev yapımı soğuk çaylar ve yoğurt tüketimini önermektedir. Ramazan ayının sıcak günlerinde tüketilebilmesi için seçtiğimiz hafif sahur içecekleri arasından seçerek isteğinize bağlı olarak evinizde birçok çeşitte sahur içecekleri yapabilirsiniz.

  Aromalı Domates Suyu

  Kalori miktarı da çok olmayan aromalı domates suyu tok tutma özelliğinin bulunduğu gibi hafif sahur içecekleri arasındadır. Domates suyunun hazırlaması da oldukça kolaydır. Sade olarak içildiği gibi, yemeklerin yanında da sahur içecekleri arasında tüketilebilir. Domates suyunun uzmanlar tarafından sekiz saat kadar tok tuttuğu söylenmektedir. Domates suyu hazırlanma aşamasında içine konulan bir miktar karanfil ve yarım çay kaşığı kadar nane tüketenlerin sindirim sisteminin de daha iyi çalışmasına neden olacaktır. İçeriğinde birçok vitamin ve mineral bulunan aromalı domates suyu hafif iftar içecekleri arasında iftar saatlerinde de tüketilebilecek bir içecektir. Blenderden çekilerek elde edilen domates suyu isteğe bağlı olarak kabukları soyularak veya soyulmadan yapılabilir.

  Nane Çayı

  Ferahlatan yapısı ile nane çayı sahur ve iftar saatlerinin vazgeçilmez içeceği haline gelmiştir. Nane çayı demleme usulü ile kuru nane ve taze naneden yapılabilir. Taze naneden yapıldığında naneler demlenen çayın içinde üç dakikadan fazla bırakılmamalıdır. Eğer uzun süre demleme çayının içinde naneler durursa çayın acı olması kaçınılmazdır. İsteğe bağlı olarak nane çayına şeker eklenmeden de tüketilebilir. Nane çayı sahur saatlerinde yemek yedikten sonra tüketildiğinde tüm gün boyunca tok tutma özelliğine de sahiptir.

  Buzlu Dut Şurubu

  C vitamini, B1 ve B2 vitaminleri barındıran dut, bağışıklığı güçlendirici bir yapıya sahiptir. Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olan dut çok kısa bir süre gündemde kalabilmektedir. Dondurucuda bekletilerek de şurubunun kış aylarında yapılabildiği bu besin, kan yapıcı ve ateş düşürücü özelliğe de sahiptir. Hafif sahur içecekleri arasında buzlu dut şurubu tercih edilebilecek en güzel ve leziz içeceklerden birisidir. Sahur içeceği olarak tüketilmesi önerilen buzlu dut şurubu hafif iftar içecekleri arasında şeker ilave edilmeden de sindirimi kolaylaştırdığı için tüketilebilir. Gün boyu ferahlatan yapısını sahur içecekleri arasında kaybetmeyenlerden birisi olan buzlu dut şurubu isteğe bağlı olarak nane ve karanfilli olarak da yapılabilir.

  Sayfamızın en alt bölümünde ise Kivili Smoothie malzemelerini ve tarifini sizlerle paylaşacağız.

  Malzemeler
  • 3 adet yumuşak kıvamlı kivi
  • 1 adet armut
  • 2 adet taze kayısı
  • 3 yemek kaşığı yağsız ve kaymaksız inek yoğurdu
  • Yarım su bardağı kadar süt
  • 1 tatlı kaşığı bal veya 1 yemek kaşığı toz şeker
  Yapılışı

  Kivi ve armudun hiç kalmayacak kadar kabukları soyulur ve kayısılar ile birlikte ince ince doğranır. Blenderden geçirilen bu meyveler sıvı hale dönüştürülür. Hiçbir pütür kalmamasına dikkat edilmelidir. Daha sonra yoğurt, süt, bal veya toz şeker ilave edilerek blender tekrardan çalıştırılır. Hiç bekletilmeden biraz soğuk olarak tüketilmesi gereken bu içecek ferahlatan yapısı ile  gün boyu tok tutma özelliğine de sahiptir.