Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir?
  4
  kişilik
  8
  dakika
  60
  kalori/prs.

  Kış aylarında hepimiz soğuk algınlığı nezle ve gripten yakınır ve bir kaç kez bu hastalıklara yakalanırız. Bazılarımız doktor kontrolünde ilaçlarla tedavi olurken, bazılarımız ise evde kendi imkanlarımızla tedavimizi oluruz. Bunlardan en bilindik ve en etkili yöntem ise bitki çaylarıdır. Bu çaylardan biri ise ekinezya çayı. Peki ekinezya çayı nedir? Ekinezya Çayı Nasıl Demlenir? Ne işe yarar?

  Ekinezya Bitkisi Nedir?

  Ekinezya, papatyagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Kuzey Amerika’nın endemik bitkilerinden olan ekinezya, ülkemizde de bolca bulunan şifalı bitkidir. Eski çağlardan bu yana ilaç olarak ekinezya kullanılır. Kızılderililer olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kullanılmıştır. Genellikle yaprakları pembe renktedir. Gövdesi kalın ve tüylüdür. Ekinezya bitkisi uzun yaprakları ve mızrak gibi olan ve tepedeki yaprakları sapsız,  alt kısımdaki yapraklar ise uzun saplı olan bir bitkidir.

  Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir?

  Yapılan araştırmalara göre ekinezya çayı nezlenin 12 kronik semptomunu azaltır. Nezlenin ilk işaretleri görüldüğünde kullanılmalıdır.  Çok sık tekrar eden bronşit, sinüzit gibi hastalıklarda koruyucu olarak kullanılabilir. Bunun gibi başka faydaları da vardır. Bunlar;

  • Soğuk algınlığı tedavisi
  • Grip, herpes tedavisi
  • Sinüzit, saman nezlesi tedavisi
  • Solumum hastalıkları tedavisi
  • Anti iltitabi hastalıkların tedavisinde
  • Grip ve kulak enfeksiyonlarında
  • Egzama, çıban
  • Vücutta kesik ve yanıklar
  • Sedef, sivilce ve yaralar
  • Ülser, kurdeşen

  Gibi hastalıkların tedavisinde etkili rol oynar. Dilerseniz ekinezya çayı nasıl hazırlanır bir göz atalım.

  Ekinezya Bitkisinin Tarihi

  Tarihte ilk olarak Kuzey Amerika kıtasındaki Kızılderililer tarafından enfeksiyonları ve açık yaraları tedavi için kullanıldı. Sonraki zamanlarda kızıl, frengi, sıtma, kan zehirlenmesi ve difteri tedavisinde kullanılmaya başlanmış. Amerika kıtasında antibiyotik bulunana kadar 18. Ve 19. Yüzyıllarda en popüler bitkiydi. Ekinezya 20. yüzyılda insanların alternatif tıp ile tedavi yöntemlerini uygulamaya başlamaları ile birlikte tekrar kullanılmaya başlanmıştır.  Son yıllarda birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Ekinezya çayı ülkemizde de yakın zamandan bu yana etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

  Malzemeler

  Bir çaydanlık su

  Ekinezya bitkisi

  Yapılışı

  Ekinezya çayı için asla tam kaynamış yüksek sıcaklık seviyesinde su kullanılmaz.  Suyunuzu su ısıtıcısına alın ya da bir çaydanlık yardımıyla suyunuzu ısıtın. İki dakika kadar bekleyin. Su ılıklaşınca suyunuzu alın. Asla fokurdayan su kullanmayın. Ardından bir avuç ekinezya bitkisini ılık suyun içerisine koyun. Ekinezya çayının demlenmesi 4 dakika sürer. 4 dakika sonra suyu süzün.