Kesar Pista Masala Süt Karışım Tozu

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Kesar Pista Masala Süt Karışım Tozu
  2
  kişilik
  15
  dakika
  110
  kalori/prs.

  Süt Karışım Tozu Nedir Nasıl Elde Edilir?

  Süt karışım tozları, yağlı ya da yağsız sütlerden elde edilebilmektedir. Taze durumda olan sütlerin suyunun olabildiği kadar uçurulmasından elde edilen kurutulmuş bir üründür. Kesar pista masala sut karisim tozu, pek çok avantaja sahiptir. Bunlardan en önemlisi, yüksek miktarlarda olan süt karışım tozunun aynı miktar süt ile karşılaştırıldığında daha hafif gelmesidir.

  Bu hafiflik daha kolay muhafaza etmeye de yardımcı olarak taşımada da sıkıntı çıkarmayacaktır. Verimli olmasının yanında maliyeti de oldukça uygundur. Süt karışım tozu bir süt ürünü olduğundan ihtiyaç duyulan her alanda süt niyetine kullanılabilmekte ve uygun ısı ve basınç uygulanarak buharlaştırıldığı için içeriğindeki protein gibi yararlı ögeleri barındırmaya devam etmektedir.
  Süt Karışım Tozu Nerelerde Kullanılır

  Süt karışım tozunu elde etmek için kullanılan bir diğer yöntem ise dondurarak kurutmaktır. Bu işlem ile birlikte sütteki besin değerleri korunmaya devam etmektedir. Ancak bu yöntemin sistemi pahalı olması nedeniyle pek tercih edilmemektedir. Kesar pista masala sut karisim tozu suda kolaylıkla çözünmektedir. Doğru oranlarda eklenen su ile normal süt kıvamında olan bir ürün ortaya çıkarılabilmektedir.

  Süt karışım tozunun sütün saklanmasının zor olduğu durumlarda tüketilmesi mümkündür. Süt karışım tozunun aroması damak tadını rahatsız etmeyecek şekilde olmasından ve daha uygun fiyata gelmesinden ötürü sütün gerekli olduğu sektörlerde bu toz kullanılmaktadır. Ürünün muhafaza şartlarının elverişli olması ve bozulmuyor olması da tercih sebeplerinden biridir.

  Afrika gibi gelmemiş yerlere yapılan gıda yardımlarında da sütteki besleyici değerlerden insanların faydalanması adını ürün kullanılmaktadır. Bunun dışında hamur işi ve pastalarda daha yoğun ve güzel sonuçlar için kullanılmaktadır. Bir diğer kullanım alanı ise hazır çorba benzeri hazır gıdaların içeriğinin hazırlanması esnasındadır. Kıvam artırıcı olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

  Süt Karışım Tozu Nasıl Kullanılır

  Süte gereksinim duyulduğu anlarda, sıvı olduğu için zor taşınması ve depolanması nedeniyle kesar pista masala sut karisim tozu yardıma yetişmektedir. Sanılanın aksine süt karışım tozu zararlı olmayıp besleyici ögeleri bünyesinde toplamaktadır. Bu nedenle özellikle hayır kurumları sütün ulaştırılmasında zorluk yaşanacak yerlerde süt karışım tozlarının yerine kullanılmasına onay vermektedir.

  Süt karışım tozları genel olarak su ile karıştırılarak tüketilmektedir. Kullanım alanı bu kadar geniş olan bir ürünün ayrıca tüketiminde de çeşitlilikler gözlenebilmektedir. Kıvam arttırıcı rolü itibariyle hamur işlerinde daha yoğun kullanılırken kahve yumuşatmak için daha seyreltilmiş olarak kullanılması gerekebilir.

  Süt Karışım Tozunun Herhangi Bir Zarar Var Mıdır?

  Süt ürünleri arasında sayılan kesar pista masala sut karisim tozu ihtiyaç duyulduğunda yeniden doğru yöntemler kullanılarak süte dönüştürülebilmektedir. Ayrıca sağlığa zararlı bir etken madde içermediği için gönül rahatlığıyla tüketilebilmektedir. Kaliteli bir sütten dikkatle elde edilmiş bir ürünün zararlı olması mümkün değildir. Aksine sütteki pek çok besin değeri süt karışım tozunda da olduğundan yararlı da bulunmaktadır.

  Malzemeler
  • 2 yemek kaşığı kavrulmamış antep fıstığı içi
  • 1 yemek kaşığı kavrulmamış kaju fıstığı
  • 3 yemek kaşığı şeker (ya da sonradan bal vb. sıvı  katacaksanız bunu eklemeyebilirsiniz)
  • çeyrek çay kaşığı toz tarçın
  • çeyrek çay kaşığı kakule tozu
  • çeyrek çay kaşığı toz zencefil
  • çeyrek çay kaşığı toz karabiber
  • çeyrek çay kaşığı haşhaş tohumu
  • 8-40 adet safran ipliği
  Yapılışı

  Antep ve kajuyu ezerek toz haline getirin. Ardından bir kap içine şeker ve diğer malzemeleri ekleyerek iyice karıştırın. Son olarak hava kaçırmaz bir kapta muhafaza edin. Ağız tadınıza göre tarifte (çeyrek ölçülerde) oynamalar yapabilirsiniz.