Sodalı Nutellalı Türk Kahvesi

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Sodalı Nutellalı Türk Kahvesi
  1
  kişilik
  10
  dakika
  69
  kalori/prs.

  Türk kahvesini oldukça fazla tüketen ve oldukça seven bir millet olarak birçok çeşidi de ülkemizde yapılmaktadır. Türk kahvesinin oldukça özel hazırlanma teknikleri vardır. Ve bu teknikler ta yıllar öncesine kadar dayanmaktadır. Hala günümüzde de bu teknikler Türk kahvesi yapımında kullanılmaktadır. İşte aslında Türk kahvesi bu kadar özel bu kadar nadide bir içecektir. Türk kahvesi kontrollü bir şekilde tüketildiği zaman insan sağlığına da oldukça sağlıklı bir içecektir. Ancak fazla tüketildiği zaman dişlerde sararma, uykusuzluk, kansızlık gibi rahatsızlıklar meydana getirebilmektedir. Tabi Türk kahvesinin her ne çeşidi olursa olsun bol köpüklüsü makbuldür. Türk kahvesinin yararlarından daha çok faydalanmak istiyorsanız ya da daha bol köpüklü Türk kahvesi içmek istiyorsanız sodalı Türk kahvesini deneyebilirsiniz. Ayrıca Sodalı Nutellalı Türk Kahvesi yaparak da kahvenizi daha çok lezzetlendirebilirsiniz.

  Sodalı Türk Kahvesinin Faydaları

  Türk kahvesinin iştah kesici özelliği vardır. Ve bu nedenle de ayrıca yağ yakıcı etkisi de bulunmaktadır. Bazı uzmanların söylediğine göre günde 2 fincan içilen Türk kahvesinin sağlığımıza oldukça yararı vardır. Günde 2 bardak içilen Türk kahvesi kalın bağırsak kanserine, göğüs kanserine ve safra kesesinde taş oluşumuna karşı etkilidir.  Ayrıca Türk kahvesinin sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle depresyon tedavilerinde de Türk kahvesi kullanılmaktadır. 1 fincan kahve içildiği zaman zihin açıcı ve zinde tutucu özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle ders çalışan öğrencilere kahve içebilecekleri söylenir. Kötü kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Türk kahvesi kemikleri de güçlendirir ancak yaşlıların fazla Türk kahvesi tüketmesi sağlıkları açısından sakıncalıdır. Türk kahvesinin uyku açıcı özelliği olduğu da söylenmektedir. Bu nedenle gece içildiği zaman uykusuzluk yapar ve yine ders çalışan öğrencilere de daha çok ders çalışabilmeleri için halk arasında Türk kahvesi içmesi tavsiye edilir. Ancak Türk kahvesinin fazla tüketilmesinin de zararları olabilmektedir. Bu nedenle dozunda içilmelidir.

  Bol Köpüklü Sodalı Nutellalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?
  Bol köpüklü bir Sodalı Nutellalı Türk Kahvesi yapabilmek için öncelikli şart kahvenizin taze olmasıdır. Taze kahve bol köpüklü bir Türk kahvesi için en önemli unsurlardan biridir.

  Malzemeler
  • 2 çay kaşığı kahve
  • 1 çay kaşığı nutella
  • Fincan ölçüsünde soda
  Yapılışı

  Türk kahvenizin bol köpüklü olmasını istiyorsanız kahveyi yaparken üzerine sıcak değil soğuk su ilave etmelisiniz. Tabi bir Türk kahvenin köpüklü olabilmesi için kıvamı ve ölçüsü de oldukça önemlidir. Bu nedenle Türk kahvesini yaparken bir fincan Türk kahvesine 2 çay kaşığı kadar ya da tepeleme 1 çay kaşığı kadar kahve koyulmalıdır. Türk kahvesi ocakta köpüklenmeye başlayınca köpüğünü bütün fincanlara eşit bir şekilde pay ettikten sonra ocakta bir kez daha taşımlık olacak şekilde kaynatmalısınız. Böylelikle Türk kahveniz bol köpüklü olabilir. Eğer Türk kahvenizin daha da köpüklü olmasını istiyorsanız bir de Sodalı Nutellalı Türk Kahvesi denemelisiniz. Tek kişilik bir Sodalı Nutellalı Türk Kahvesi için tepeleme 1 çay kaşığı kahve, 1 çay kaşığı nutella ve kendi fincanınız ölçüsünde soda gereklidir. Aynı normal sade Türk kahvesi yapımı gibi Sodalı Nutellalı Türk Kahvesi yapımı da oldukça basittir. Cezveye 1 tepeleme dolu çay kaşığı kahveyi, 1 fincan dolusu sodayı ve 1 çay kaşığı nutellayı koyun ve karıştırın. Daha sonra kısık ateşte kahveniz kabarıp köpüklenene kadar pişirin. Kabarıp köpüklendikten sonra köpüğünü kahve fincanınıza alın ve cezveyi tekrar ocağın üstüne alın. Kahve tekrar kabarana kadar bekleyin ve kabardıktan sonra kalan kahveyi fincanınıza yavaş yavaş dökün. Gözünüze cezvedeyken köpük çok gelirse de hepsini koyun. Türk kahvemize su yerine soda koyduğumuz için bol köpüklü oluyor. Köpüğü fincana koyup üzerine kalan kahveyi dökünce biraz köpük sönüyor. Hepinize şimdiden afiyet olsun.