Nar Çekirdeği Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Nar Çekirdeği Çayı
  1
  kişilik
  31
  dakika
  14
  kalori/prs.

  Nar Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

  Nar kırmızı meyveler içinde antioksidan değeri en yüksek olanıdır. Kış meyvelerinin en lezzetlerinden biri de nardır. Nar ılıman iklimlerde yetişir. Narın hem suyu hem de çekirdekleri kullanılır. Nar meyve olarak tüketildiği gibi çeşnisi yapılarak salatalarda ve çorbalarda da kullanılabilir.

  Nar, antioksidan değeri çok yüksek olduğu için iyi bir kanser savaşçısıdır. Özellikle çekirdeğinde bulunan birtakım asitlerden dolayı kalınbağırsak kanserinin tedavisinde destekleyici bir besindir.

  Nar çekirdeği neye iyi gelir?

  • Nar çekirdeği kanserle mücadele eden besinlerden biridir. Özellikle prostat ve meme kanserinde destekleyici tedavi olarak kullanılır.
  • Nar çekirdeği şeker hastalığında başarılı sonuçlar verir.
  • Nar çekirdeği kan basıncını düşürür. Kanı dengeler.
  • Kansızlık için günlük bir porsiyon nar yemek kansızlığa iyi gelir.
  • Nar çekirdeği tansiyonu düşürür. Bu nedenle tansiyon hastalarının nar suyu içmeleri tavsiye edilmez. Tansiyonu birden düşürebilir.
  • Nar çekirdeği kötü kolesterolü yok eder. Ayrıca kötü kolesterolün damar çeperini delip duvara yerleşerek plakları tüketmesini önler.
  • Nar çekirdeği cilt bakımında kullanılır.

  Nar çekirdeği vitamin ve mineral açısından çok zengindir. Nar çekirdeğinde bol miktarda C vitamini, B vitamini, E vitamini, demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko ve magnezyum bulunur. İçeriğindeki östrojenden dolayı menopoz döneminde görülen yüksek ateş gibi sağlık problemlerine iyi gelir. Menopoz sıkıntılarının azalmasına yardımcı olur.

  Nar çekirdeğinin diğer bir özelliği ise kozmetik sanayisinde ham madde olarak kullanılmasıdır. Nar çekirdeğinden yapılan cilt bakım ürünleri cildi sıkılaştırır, gözenekleri yok eder, cildi yenileyerek bebeksi bir görünüme kavuşturur. Nar çekirdeğinden yapılan kremleri iyileşmeyen cilt yaralarını iyileştirir.

  Nar çekirdeği ile cilt bakımı nasıl yapılır?

  Nar çekirdeği ile cilt bakımı yapmak için öncelikle soğuk sıkım yapılarak nar çekirdeklerinin yağı çıkarılır. Elde edilen nar çekirdeği yağı, cilt yıkanıp kurulandıktan sonra direk cilde uygulanır. Nar çekirdeği yağı cildi tazeler, canlandırır. Özellikle soğuktan kuruyan ve çatlayan ciltleri nemlendirmek için kullanılır.

  Nar çekirdeğinin yan etkileri var mıdır?

  Nar çekirdeğinin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak hastalıkların tedavisinde kullanmak için mutlaka doktora danışmak gerekir.

  Malzemeler
  • 1 kaşık kurutulmuş nar çekirdeği
  • 1 bardak kaynamış su
  • 1 çay kaşığı bal
  Yapılışı

  Nar çekirdeği çayı; Bir kaşık kurutulmuş nar çekirdeğine tam kaynamamış suyu ekleyip demlenmesini bekleyin. Yaklaşık 30 dakika sonra nar çayınızı balla tatlandırarak içebilirsiniz.