En Güzel Çay Nasıl Demlenir?

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  En Güzel Çay Nasıl Demlenir?
  8
  kişilik
  20
  dakika
  60
  kalori/prs.

  Güzel Çay Nasıl Demlenir?

  Güne güzel ve zinde başlamak için öncelikle güzel bir kahvaltı yapmak gerekir. Kahvaltımızın olmazsa olmazı hiç şüphesiz çaydır. Ülkemizde çay tüketimi oranı diğer ülkelere göre çok daha fazladır. Yoğun iş temposunda kısa bir mola vermek istediğimizde yanımıza bir bardak çay alırız. Dostlarımızla bir araya geldiğimizde sohbetimizi çayla tatlandırırız. Peki ya güzel çay nasıl demlenir? Püf noktaları nelerdir? Nelere dikkat etmeliyiz?

  Güzel çay nasıl demlenir sorusuna yanıt olarak birçok özellik ve püf noktası sıralanabilir. Bu püf noktaları doğru uyguladığınızda daha lezzetli bir demlik çay elde edebilirsiniz. Siyah çayın kafein oranı çok yüksektir. Çay, aynı zamanda antioksidan potansiyele sahiptir. Antioksidanlar sağlıklı hücreleri tutmada ve onları vücutta kullanmaya yardımcı olur. Bu nedenle çay sizi kalp hastalığı ve bazı kanser hücrelerine karşı korur. Siyah çayın içindeki antioksidanın açığa çıkabilmesi için çay yüksek sıcaklıkta demlenmelidir.

  Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları

  Lezzetli bir demlik çay elde edebilmek için sıcaklık oranı tek başına yetersizdir. Çay, ne kadar titiz ve özenli demlenirse o kadar lezzetli olur. Lezzetli çay demlemek için bir çok püf noktası sınırlanabilir. Bunlar;

  • Çayın kalitesi
  • Çayın doğru koşullarda muhafaza edilmesi
  • Suyun yumuşaklığı ve temiz olması

  Çayı demlerken dikkat edilmesi gereken ilk hususlardır. Kullandığımız su ve çay ne kadar doğru ve kaliteli olursa elde edeceğiniz çay o kadar lezzetli olur. Çayı demlerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da demlik türü ve kullanım şeklidir.  Doğru demlik kullanım şekli;

  • Çayın aromasının tam çıkabilmesi için porselen demlik kullanılmalı.
  • Suyu kaynatırken demliğin çaydanlığın üzerine koyulması
  • Su kaynadıktan sonra demliğin ateşten uzak olması

  Şeklinde sıralanabilir.

  Çayın Demleniş Biçimi ve Süresi

  Güzel çay nasıl demlenir sorusunun bir diğer yanıtı ise çayın demleniş biçimi. Öncelikle çay ve çayı demlediğiniz su miktarı birbirine orantılı olmalıdır. Az miktarda çay ve yoğun miktarda su çayınızın yeteri kadar demlenmemesine ve lezzetsiz olmasına neden olur. Bu nedenle demliğinizin büyüklüğüne ve çay oranına göre su eklemeniz önemlidir. Çayı demlerken suyu yüksek mesafeden hava ile temas edecek şekilde demleyin. Demledikten sonra demliği ocağın üzerine koyun ve on beş dakika kısık ateşle demleyin.

  Çayın Tüketim Süresi

  Çayın taze içilmesi çok önemlidir. Çayın demlenmesi hızlı olmamalı. Demlenen çay, en az iki saat içerisinde tüketilmelidir. Bayatlamış çay sinir merkezini uyarır ve ani sinir hallerinin oluşmasına neden olur. Siyah çayın doğru demleniş biçimi bu şekildedir. Peki ya yeşil çay nasıl demlenir?

  Malzemeler

  Yeşil çayın üç farklı kullanım biçimi vardır. Yaprak, çay poşeti ve toz formlarında kullanılır. Çok yönlü bir çay türüdür. Yeşil çayı poşet olarak demlemek isterseniz, paket üzerindeki talimatları takip edin. Yaprak olarak demlemek isterseniz de çay süzgeci kullanmalısınız.

  Öncelikle yeşil çay demlemek için ayrı bir demlik kullanmanız gerekir. Bu diğer bitkisel karışımların oluşmasını engeller ve lezzet kirliliği oluşmasını önler. Bu da daha lezzetli ve daha faydalı yeşil çay demektir. Demlemek için plastik ve alüminyum demlikten uzak durun. Genellikle porselen demlik kullanmanızı öneririz. Suyu doğru kullanmanız da önemlidir.

  Yapılışı

  Sert ve kirli sudan uzak durun. Çayın en iyi tadını alabilmek için temiz, arıtılmış su kullanın. Yeşil çayı çok yüksek sıcaklıkta su ile demlerseniz acı ve lezzetsiz bir tat elde edersiniz. Yeşil çay için ideal sıcaklık oranı 80-85 derece aralığındadır. Yeşil çayınızı bu suyla demlemeniz daha doğru olacaktır.

  Çay demlemek esasında bir sanattır. Çünkü güzel çay demlemek hem yetenek ister hem de emek ister. Güzel çay demlemeye dair püf noktalarını biliyor olmak tek başına bir şey ifade etmeyebilir. Çünkü asıl olan; uygulamada çayı gerçekten güzel demleyebilmektir.