Ev Yapımı Salep

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Ev Yapımı Salep

  Salep, kırmızı çiçekli ve gövdesi dik ve silindir biçiminde olan, yumru köklü ve 80 cm boylarında olan otsu bir bitki özelliğine sahiptir. Salebin içeriğinde uçucu yağ, nişasta, glikoz ve müsilaj bulunmaktadır. Salep en çok kış aylarında tercih edilmektedir. Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan salep oldukça besleyici ve lezzetli bir içecek olma özelliğine sahiptir. Salebin pek çok faydası bulunmaktadır. Salep bedeni ve zihni kuvvetlendirmeye yarar. Ayrıca kabızlığı giderme özelliğine sahip olan salep ishal durumlarını da ortadan kaldırabilmektedir. Kadınların regl kanamalarını düzene sokan salebin bir diğer faydası ise öksürük ve bronşit için son derece faydalı bitkiler arasında yer almasıdır. Göğsü yumuşatarak balgam söktürmeye yardımcı olan salep sayesinde hastalıklara karşı koruyucu bir etki yaratmaktadır. Vücut ısınını arttırmaya yarayan salep sindirimi kolaylaştırmaktadır. Mideyi rahatlatan salep sayesinde mide problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Ayrıca bağırsakta bulunan bağırsak solucanlarını düşürmeye yarayan salep basur şikayetlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

  Ev Yapımı Salebin Kalorisi

  Ev yapımı salep sayesinde soğuk kış günlerinde içiniz ısınacak ve güzel bir içecek içmenin keyfini yaşayacaksınız. Salebin kalorisi çok merak edilen konular arasındadır. Bir su bardağı (200 ml) salebin kalorisi 188 kaloridir. Lezzetli bir içecek olarak salep kalori bakımından oldukça ideal bir içecektir.

  Ev Yapımı Salebin Malzemeleri

  Evde salep yapmak artık çok kolay. Çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz salep sayesinde keyifli dakikalar yaşayabilir ve ev yapımı salep ile güzel bir içecek içme fırsatı yakalayabilirsiniz.

  Malzemeler

  Ev yapımı salep malzemeleri;

  • Yarım çorba kaşığı buğday nişastası
  • Yarım çorba kaşığı pirinç unu
  • 4 çorba kaşığı toz şeker
  • 4 su bardağı süt
  • Süslemek için tarçın
  Yapılışı

  Ev Yapımı Salebin Yapılışı

  Ev yapımı salebi hazırlarken öncelikle pirinç unu, şeker ve nişastayı bir tencereye koymalısınız. Ardında sütü azar azar ilave ederek karıştırmaya başlayın. Altı kısık bir şekilde pişirmeye devam edin. Kaynamaya başladıktan sonra 2 dakika daha ateşte tutun ve karıştırmaya devam edin. Koyulaşan salebinizi ocaktan indirin ve üzerini tarçınla süsleyerek servis edebilirsiniz.