Böğürtlen Bitkisi Çayı

 • Ekleyen:
  1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  Loading...
  Böğürtlen Bitkisi Çayı
  1
  kişilik
  15
  dakika
  45
  kalori/prs.

  Böğürtlen bitkisi yemesi çok güzel ama toplaması bir hayli zor olan çalıların arasından dikenli yapraklar altından toplanan lezzetli meyveli bir bitkidir. Kökleri salınım yaparak uygun arazi koşullarında gelişim gösteren özellikle bahar mevsiminin ortalarında meyvelerini veren bitki türüdür.

  Böğürtlen isimli bilinen bitkinin dünyada tabir edilen pek çok ismi vardır. Bu türler birbirinden farklı şekillerde ve farklı büyüklüklerde yetişmektedir. Örneğin; loganberries olarak bilinen tür Amerika bölgesinde sıkça yetişme gösteren bu tür dikensizdir, şeker oranı diğer türlerine göre daha azdır. Tayberry (Rubus idaeus) olarak bilinen tür ise Avrupa böğürtleni olarak bilinen Avrupa bölgelerinde yaygınlık gösteren tür çok tatlı meyveler üretir. Boysenberry isimli tür daha iri olarak yetişir ahududuya daha çok benzer. Böğürtlenler kolayca ezilebilen minik meyvelerdir. Dikenli bitkiler olduğundan toplanması zordur. Wineberry olarak bilinen böğürtlen ise Japonya topraklarında nam salmıştır, şarabı üretilerek pazarlanır, dünya piyasasında da markalaşmıştır. Ollalieberries ; daha minik ve tatlı meyveler veren melez bir türdür. Genelde Türkiye’de bu tür böğürtlenler yaygınlık gösterir. Pazarlarda özellikle de köy pazarlarında satılmaktadır. Bahçe ve bağ kenarlarında, yol kenarlarında sıklıkla görüp yiyebileceğiniz kan kırmızısı renkte lezzetli bir bitkidir. Böğürtlene benzeyen dağ çileği yani yaban mersini ve dut gibi bitkiler de vardır. Böğürtlenin öksürük için fayda sağladığı bilinmektedir. B vitamini ve C vitamini karşılamak için böğürtlen tüketilebilir.

  Fermente Edilmiş Böğürtlen Yaprağı Çayı Mutlaka Deneyin

  Böğürtlen yaprakları fermente edilerek kendi lezzet ve tedavi etkisini artırır. Mayalanması için, oklava yada bir sopa ile hafifçe böğürtlen yapraklarını ezin. Nemli bir bezle yaprakları sarın ve sıcak bir yerde asın. İki ya da üç gün sonra, yapraklar gül gibi bir koku salacaktır. Bu kokuyu almaya başladıysanız bezi çıkarın ve fermente edilmiş böğürtlen yaprağı çayınızı kullanmadan önce kurumaya bırakın. Yapımı çok kolay, aroması ve lezzeti ağız tadına hitap eder. Fermente Böğürtlen Çayı tarifi ile kolayca evinizde yapıp denemenizi tavsiye ediyoruz.

  Malzemeler
  • 2 çay kaşığı böğürtlen yaprağı
  • 1 su bardağı kaynar su
  • 1 çay kaşığı bal
  Yapılışı

  Hafif demde bir çay için, böğürtlen yapraklarını kaynar suyun içine atılır ve kendi halinde kaynatılmadan 10 dakika demlemeye bırakılır . Bal ile tatlandırıp içebilirsiniz. Bu durumda etkisi daha fazla olacaktır.